Kalp ritim bozukluğu nedir?

Kalp ritim bozukluğu nedir?, Kalp ritim bozukluğu nasıl belli olur? Doç. Dr. Enis Oğuz kalp ritim bozukluğu hakkında bilgiler verdi.

Çarpıntı hissi ve bayılma, kalp ritim bozukluğu işareti

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, kalp ritim bozukluğu hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Enis Oğuz "Kalp ritim bozuklukları her yaşta görülmekle birlikte ileri yaşlarda daha da sıklaşır ve 80 yaşa gelindiğinde her 10 kişiden birinde, ‘Atriyal fibrilasyon’ adı verilen ritim bozukluğu oluşur" dedi.

 

Kalp ritim bozukluğunun teşhisi nasıl konulur?

Kalp ritim bozukluğunda en önemli tanı aracının, ritim bozukluğu anında çekilen elektrokardiyografi (EKG) olduğu belirtiliyor. Ritim bozukluğu sıklıkla ataklar halinde meydana geliyor. Eğer bu ataklar kısa sürüyorsa o anda EKG çekilmesi mümkün olmayabiliyor. Bu durumda ritim bozukluğu anı, Holter (olay kayıt edici) gibi uzun süre kalp ritmini kayıt eden ve hastanın yanında taşıyabildiği elektronik cihazlarla yakalanmaya çalışılıyor. Tanı koymanın bu şekilde de mümkün olmaması halinde, elektrofizyolojik çalışma ile koroner anjiyografiyebenzer girişimsel müdahalede bulunuluyor.

 

İhmal inme nedeni

Kalp – damar hastalarının büyük bölümünde, değişik tür ve ağırlıkta ritim bozuklukları oluyor. Bazı türlerinin hayati önemi yokken bazıları ani ölümle sonuçlanabiliyor. “Atriyal fibrilasyon” denen ritim bozukluğuna bağlı felç riski de önemli sonuçlar arasında görülüyor. Eğer bu bozukluk zamanında fark edilmez ve kan sulandırıcı ilaca başlanmazsa kalp içinde pıhtı oluşup, bir damarı tıkıyor ve inme nedeni olabiliyor. Bunun dışında tedavi edilmeyen kalp ritim bozuklukları bayılmaya da yol açabiliyor. Kalbin hızlı attığı ritim bozukluklarında kalp hızının günlerce yüksek seyretmesi, kalp yetersizliği gelişmesiyle sonuçlanabiliyor. Kalp krizi geçirmiş ve kalbin kasılma gücü ileri derecede azalmış hastalarda 2 yıl içinde hayati ritim bozukluğu görülme oranının yüzde 15, atriyal fibrilasyon denen ritim bozukluğu görülme oranının ise yüzde 2 olduğu belirtiliyor.

 

 

Kalbiniz normalden hızlı atıyorsa...

Kalbin normalden hızlı atması, “Taşikardi” olarak isimlendirilse de taşikardiler her zaman ritim bozukluğu ile birlikte olmayabiliyor. Bazen psikolojik nedenler ve yaşam tarzı da kalp atımını hızlandırabiliyor. Taşikardinin bazı türleri hayati risk taşıyor. Risk, taşikardiye neden olan kalp hastalığına bağlı olarak ortaya çıkıyor.

 

Kalbiniz normalden yavaş atıyorsa...

Kalp hızında azalma ile birlikte olan ritim bozukluklarına, “bradikardi” deniyor. Bu sorun genel olarak hayati soruna yol açmayıp, baş dönmesi, göz kararması atakları, bayılma, çabuk yorulma gibi belirtiler veriyor. Bayılma gibi ciddi olaylarla sonuçlanan durumlarda tedavi şeklinin kalıcı kalp pili takılması olduğu belirtiliyor.

 

Kalp ritim bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Kalp ritim bozukluğu sık rastlanan ve hayati riskler içeren bir sağlık sorunu. En önemli belirtileri; çarpıntı hissi, göz kararması ve bayılma. Belirti vermeden de ilerleyebilmesi ise dikkatli olunmasını gerektiren bir başka özelliği...

 • Bayılma
 • Çarpıntı hissi
 • Ataklar halinde baş dönmesi, göz kararması
 • Çabuk yorulma (Daha az sıklıkta görülen bir belirtidir)

 

Not: Kalp ritim bozukluğunun hiçbir belirti vermeden de oluşabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

 

Kalp ritim bozukluğunun nedenleri nelerdir?

 • Yapısal kalp hastalıkları (Kalp-damar hastalıkları, kalp kapak ve kalp kası hastalıkları, kalp yetersizliği vb)
 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Tiroid
 • Kalbin elektrik ileti sisteminde bozukluk yaratan hastalıklar (Brugada Sendromu, Uzun QT sendromu, WPW sendromu vb)

 

Not: Ritim bozukluğu kişide hiçbir hastalık olmadan da meydana gelebiliyor.

 

Kalbiniz için unutmanız gereken 10 yanlış
+10
Halk arasında hızla yayılan hatalı ve eksik bilgiler de, yanlış yönlendirmeye sebep olarak hastalıklara davetiye çıkarıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, kalp sağlığı konusunda yanlış bilinenler hakkında bilgi verdi.   Yanlış 1: Ailemde kalp hastalığı yok bende de olmaz Kalp hastalıklarında genetik geçiş önemli bir nedendir; ama sadece genetik geçiş kalp hastalığına neden olmamaktadır. Aile öyküsü olumsuz olmasına rağmen egzersiz yapan, iyi beslenen, sigara içmeyen kişilerde kalp hastalığı görülmezken; genetik geçişi iyi olan kişilerin düzensiz ve sağlıksız yaşam biçimlerini benimsemesiyle kalp damar hastalığına yakalanma riskleri daha fazla olmaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Eylül 2016 Perşembe 21:38

  Uzun zamandır baş dönmesi göz kararması ile birlikte dengesizlik var yere düşüyorum. Kalp sıkışması da var

  Cevapla
 •  
  11 Ağustos 2016 Perşembe 23:52

  Yaklaşık üç haftadır sıkıntı veren çarpıntım var. Önceleride oluyordu. Kalbim ağrıdığında bazen komumda, bazen sırtımda baskılı bir ağrı oluyor. Bu üç haftadırda sürekli baygınlık geliyor. Sanki beynime kan gitmiyormuş gibi oluyor. Ama hiç bayılmadım. Çarpıntılarım artığından beri çabuk yoruluyorum.

  Cevapla
 •  
  25 Temmuz 2016 Pazartesi 18:21

  lavobaya giderken bi anda kalbime ağrı girdi gözlerim karardi ve baş dönmesi oldu bi anda yere yığıldım bu bana sıklıkla oluyor yerden kalkamadım uyustu bacaklarım sonra nefes darlığı oldu acaba sebebi neden

  Cevapla
 •  
  21 Mayıs 2016 Cumartesi 21:03

  Bugün sabah kötü bisey oldu . Mutfağa gittim . Ve bir anda çarpıntı başladı 1 dakika içinde çok terledim. Sonra gozum karardi basim döndü ve yere düştüm . Kalkamadim her yerim uyustu .bi süre sonra geçti kalktım ama ellerim titriyordu . Sizce bu neyin belirtisi ?,

  Cevapla
 •  
  03 Nisan 2016 Pazar 03:45

  Doktor bey çarpıntı titreme ve bayılma bendede oluyo aynı Zaman'da bilinç kaybıda yaşıyorum hatta doktora gittim ritim bozukluğu var dediler ameliyat ettiler ama bu şikayetler geçmedi bi çözüm bulun ne olur ben askerim bu arada doktorada gidiyorum sonuçlarda bişey çıkmayınca arkadaşlarımda inanmıyo

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2016 Cumartesi 08:04

  Akciyere piti sicramasi

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2016 Salı 13:12

  Kalbim çarparak bayılıyorum Dr bey acaba neden

  Cevapla
 •  
  07 Aralık 2015 Pazartesi 23:52

  Çok bayılmam oluyor sıkça kalp ritimim düzensiz çalışıyo dideral kullanıyorum ama hiç bi gelişme yok doktor bey ne yapmam gerek

  Cevapla

 • Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...
  Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...

  Süresi : 05:20 İzlenme : 3336

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1830

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2527

 • Evde maske yapımı
  Evde maske yapımı

  Süresi : 00:58 İzlenme : 1482

 • Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi
  Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

  Süresi : 04:32 İzlenme : 30670

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön