Cildinizi soğuk ve rüzgarlı havadan koruyun

Hem sağlığımızı hem de güzelliğimizi yansıtan, dış ortamla vücudumuz arasında bariyer görevi gören derimiz, mevsimsel değişiklerden direkt olarak etkilenir.

Cildinizi soğuk ve rüzgarlı havadan koruyun

Zorlu kış koşullarında, ısının düşmesi, soğuk ve rüzgarlı hava, derinin yeteri kadar nemlenmesini engeller. İç mekanda ise; ısıtma sistemlerinin ortamın nemini azaltması, kalın yorgan ya da elektrikli battaniye kullanmak, pencereleri sıkı sıkıya kapalı tutmak deriyi susuz bırakır.


Kış mevsimi deri hastalıklarını tetikleyebilir
Kış aylarında daha hassas hale gelen, dayanıksızlaşan deri, soğuk havalarda kan dolaşımının da yavaşlaması sonucunda kuruyabilir, pul pul olabilir, çatlama eğiliminde, daha gergin, kaşınan, kızaran ve kabalaşan bir hal alabilir. Eğer kişi genetik olarak hassas bir deriye sahipse, bu bulgular daha da abartılı bir şekilde görülür. Ayrıca bu insanlar için çeşitli egzama türleri ve sedef hastalığı gibi deri hastalıklarının başlaması söz konusu olur.
 
Cildinizi ışıltısını kaybedebilir
Deri, sert kış koşullarından fiziksel olarak etkilendiği gibi, ruhsal olarak da etkilenir. Soğuk ve kapalı havalar hafif bir depresyona, harekette kısıtlılığa, metabolizmada yavaşlamaya yol açar. Bunların sonucunda ışıldaması azalmış, matlaşmış, tonunu kaybetmiş, gözenekleri genişlemiş ve komedonları artmış bir cilt ortaya çıkar.

Kış mevsiminde de parlak ve pürüzsüz bir cilt mümkün
Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, yaptığımız şu yanlışların farkına varıp alışkanlıklarımızı değiştirirsek kış mevsiminde de ışıltılı, sağlıklı, nemli bir cilt ile daha iyi bir görünüme sahip olabiliriz.  

 

Sık ve çok sıcak su ile yıkanmayın
Sıklıkla yıkanmak ve yıkanırken çok sıcak su kullanmak deri yağlarını azaltarak derinin daha fazla kurumasına neden olur. Deri kaşınır, kızarır, hatta kuruluk egzaması gelişebilir.


Banyo sırasında ve sonrasında kremli ürünler kullanın
Banyo sırasında kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemliyken bir nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır.


Güneşten korunun
Soğuk havadan daha az etkilenmek için, dışarı çıkarken,  güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ayrıca mümkün olduğu kadar açıkta kalan bölgelerin şapka, gözlük, eldiven, atkı ile örtülmesi gerekir.

 

Ellerinize özen gösterin.

Hem yaşlanmasını engellemek, hem de gelişebilecek el egzamalarını önlemek amacıyla sık suya maruz kalan ellerimizi günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirmek, ev işlerini eldiven ile yapmak doğru olacaktır.


Dudak kuruması ve çatlamasını önleyin
Dudaklarımızı günde 4-5 kez uygulayabileceğimiz vazelinle nemlendirmek, kuruma ve çatlamaları önleyecektir.


Beslenmenize dikkat edin.
Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç yemek cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır.


Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engelleyin
Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engellemek, kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.


Hekiminize danışarak cildinize uygun nemlendiriciyi seçin
Yüzdeki kuruluk, gözaltındaki morluklar, torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalıdır. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danışılarak seçilmeli, uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar vereceği unutulmamalıdır.


Her kış kimyasal peeling tedavisi uygulayın
Her kış uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verirken; ölü tabakanın atılmasını sağlayarak, alttan daha taze ve canlı, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.


Vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırın
Tonusu azalmış, matlaşmış, kurumuş ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırmak; hem yaşlanmayı engelleyecek hem de cilde ışıltı verecektir.


Botoks uygulaması ile diri ve çizgisiz bir yüz
İfade kırışıklıklarının gelişmesini engellemek, yaşlanmayı geciktirmek için ise botoks uygulamaları yaptırmak daha genç görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

 

Dermatoloji Bölümü

Uz. Dr. Zerrin Baysal

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 62

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 573

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1973

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2151

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 963

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön