Önlenemeyen kilo alımında hormonlar etkili olabilir

Yapılan son araştırmalar şeker hastalığı, obezite ve kalp damar hastalığında östrojen seviyesinin önemli rol oynadığı dogrultusundadır.

Önlenemeyen kilo alımında hormonlar etkili olabilir

Yapılan son araştırmalar (Houston Üniversitesi hormon araştırmacılarınınki gibi) şeker hastalığı, obezite ve kalp damar hastalığında östrojen seviyesinin önemli rol oynadığı dogrultusundadır. Bu konudaki araştırma sonuçlarına geçmeden östrojen hormonu ve görevleri hakkında bilgi verelim.

Östrojen hormonu
Kadınlarda bulunan üç ana östrojen; östradiol, östriol ve östron’dur. Menarş (ilk görülen âdet kanaması) ile menopoz arasında başlıca östrojen; östradioldür.

 

Östrojen fazlalığı yağ dokusunun miktarını artırır. Artan yağ dokusunda daha fazla testosteron östrojene çevrilir, bu da yağ dokusu miktarını daha da artırır. Sonuçta bir kısır döngü oluşur. Daha fazla östrojen daha fazla yağ; bu da yine daha fazla östrojen demektir. Sonuçta hücreler uyarılır ve vücutta kadınlık organlarında kanser gelişimi başlayabilir. Östrojen fazlalığı vücudun su ve tuz tutmasına neden olur. Yüz yuvarlaklaşır, el ve ayaklarda şişlik ve ödem gelişir. Östrojen fazlalığı bacak damarlarının tıkanmasına, akciğere pıhtı kaçmasına, safra kesesinde taş oluşmasına ve tansiyonda artışa sebep olabilir.

 

Vücudumuz hormonlar tarafından düzenlenen ‘metabolik ağlar’ bütünüdür. Beyin, karaciğer, pankreas, kalp, kas kısacası metabolizma ile ilgili vücudun tüm sistemleri östradiolle dolaylı olarak da olsa bağlantılıdır. Yağ içeren gıda tüketimi çok fazla olduğunda çok az östradiol kullanılabilir duruma gelmekte ve bu hassas ağ dengesini kaybederek metabolik hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Östrojen ihtiyacımızda aşağıdaki yiyecekleri tüketmeliyiz.

Adaçayı: Doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikâyetlerinde etkili.

Soya fasulyesi: Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini hafifletiyor.

Civan perçemi: Doğal östrojen kaynağı olan bitki menopoz şikâyetlerinin giderilmesinde çok yararlı.

Anason: İçinde belli oranda doğal östrojenler ve buna benzer maddeler var. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikâyetlerine de iyi geliyor.

Maydanoz: Doğal östrojenler içeren maydanoz menopoz şikâyetlerini gidermek için etkili.

Kızılderili otu: Kızılderili kadınlar belli bir yaşa geldikten sonra birtakım rahatsızlıklarını gidermek için bu bitkiyi kullanıyorlardı. Bu bitki Türkiye’de de bulunuyor.

Evening Primerose Oil (Çuha çiçeği yağı): Kızılderililerden kalma bir bitki. Özellikle gece yatarken kullanılıyor. Bitkinin içinde östrojen yok. Ancak ateş basmaları, gece terlemeleri gibi şikâyetlerin dışında egzamalara, kolesterole, kaşıntılara, âdet sancılarına karşı da etkili.

Hazırlayan: Taylan Kümeli

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 123

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 623

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2084

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2186

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 998

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön