Sakatlıklar bilinçli ilk yardım ile kolay iyileşir

Op. Dr. Sedat Seven, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve meydana gelen spor sakatlanmaları ile ilgili uyarılarda bulundu.

Sakatlıklar bilinçli ilk yardım ile kolay iyileşir

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve ideal kilolarını korumak isteyenler soğuk kış günlerinde spor salonlarında daha fazla vakit geçirmeye başladılar. Spor yapmanın kişilerin sağlıklarına oldukça önemli katkıları oluyor.

 

Yeterince ön hazırlık yapmadan egzersizlerde aşırı zorlamalar; dikkatin azalmasına, kazalara ve sakatlıklara yol açabilir. Bununla birlikte vücuda fazla yüklenmeden ya da bilinçsizce kullanılan doping ilaçlarından kaynaklanan kalp krizleri, tansiyon yükselmeleri de görülebilir. Meydana gelen bazı rahatsızlıklar basit ilk yardım müdahaleleri ile tedavi edilebilirken, bazı sakatlıklarda operasyon yapılması gerekebilir. Sakatlığın cinsine, şiddetine, vücudun iyileştirme gücüne ve birçok çevresel faktöre bağlı olan iyileşme süresini kısaltan en önemli faktörlerden biri ilk yardım müdahalesidir. Ancak ilk yardım müdahalesinin konuda uzman bir kişi tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Sedat Seven, yanlış ilk yardım müdahalesinin kalıcı rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtiyor.

 

En sık karşılaşılan spor sakatlıkları nelerdir?

Spor salonlarında en sık görülen sakatlıklar; kas yırtılmaları, burkulma/ ezikler ve kırıklardır. Kas yırtılması birdenbire olur ve ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı/acı, kanama, şişme ve hareket kaybı gözlemlenir. Kas yırtılmalarında öncelikle aktivite durdurmalı, en yakın sağlık kuruluşu veya doktora başvurana kadar soğuk uygulanmalı, koruyucu bandaj veya atel yapılmalıdır.

 

Spor salonlarında meydana gelen bir diğer rahatsızlık ise burkulma ve eziklerdir. Burkulma ve ezikler kendini şişme, morarma, kuvvetli ağrı ve kan birikmesi olarak gösterir. Genel kanının aksine, bu gibi durumlarda sıcak kompres uygulanmamalıdır. Bunun yerine hasarlı yere temiz bir beze sarılmış buz uygulanmalı ve burkulan ya da ezilen yere elastik bandajla hafif sıkı olacak şekilde bandajlama yapılmalıdır.

 

Kırıklar genellikle yaz aylarında uygulanan aktivitelerde daha sık görülse de bazen dikkatsiz bir hareket nedeniyle spor salonlarında da meydana gelebilir. Kırıklarda kesinlikle kırığı yerine düzeltmeye çalışılmamalıdır. Kırılan kol ya da bacağın her iki yanı kalın karton ya da tahta koyup sargı bezi, eşarp, kravat ya da gömlek parçaları ile sarılmalıdır. Ayrıca ağrıyı ve şişmeyi önlemsi için kırık yerin üzerine havluya sarılı buz torbası konulmalı, yaralı kısım kalp seviyesinin yukarısına kaldırılmalıdır. Daha sonra kişi kırık tedavisi için en yakın sağlık merkezine götürülmelidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 88

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 595

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2019

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2162

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 974

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön