Spor ve diyet hakkında en sık sorulan 5 soru!

Spor ya da diyet yapıyorsanız genellikle uzmanlarına sormaktansa çevremizdekilerden ya da internetten yanıtlarını edinmeye çalıştığımız 5 basit ama hayati önem taşıyan soru bulunuyor.

Spor ve diyet hakkında en sık sorulan 5 soru!

Oysa başarının sırrı basit sorularda gizli. İşin uzmanı olmayanlardan edinilen kulaktan dolma bilgiler sizi yanlış yönlendiriyor.

 

Üzerlerin de derin araştırmalar yapılan bu 5 soruyu kaynakları ile birlikte Sports International eğitmeni Oktay Sağnak’tan aldık.

 

Mesela bilinenin aksine diyet yaparken salataya yağ koymazsanız kilo veremiyorsunuz.

 

Orta yaşlıyım, nasıl ve ne kadar spor yapmalıyım?

Kuvvetli egzersizleri haftada 200 dakikadan daha fazla gerçekleştirmek özellikle orta yaşlılarda, arter korunmasına yardımcı olacaktır. Arteriyel sertleşme, yaşlanmada ortak bir ızdırap. Hindistan Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, aktif olmayan insanlarda daha sık görülür ve bu bilhassa kadınlar için kötüdür. Spor salonunda bir çentik yukarı tekme atabilirseniz bile kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilirsiniz.

 

Salatanın sosu neden önemlidir?

Yeşillik tüketmek önemlidir, salata sosu ise daha zevkle ve daha iyi çiğneyerek salatayı yemenize olanak tanır. Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, yağ içeriği lutein, likopen, beta-karoten ve zeaksantin gibi yağda çözünen karotenoid emilimi için gereklidir. Eğer meyve ve sebzelerden daha fazla yararlanmak istiyorsanız, yağ bazlı soslar ile salatayı düzgün eşleştirmek zorundasınız.

 

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, tokluk için en önemlisi beyin fonksiyonlarını sağlayan maddelerin, besin emilimi için gereklidir.

 

Bel ölçüsü neden önemlidir?

Eğer bir kadınsanız belinizin çevresi vücudunuzun özellikle diyabet geliştirme riskini ölçmek için önem arz eder. Vücut kitle indeksi (VKİ) ya da vücut ağırlığı bu riski belirlemek için koz olabilir. PLoS Medicine tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, geniş bel yüksek risk altındadır. Normal bir fizikteki erkekler için 100 cm,  kadınlar için 90 cm üzerindeki bel çevresine dikkat edilmesi gerekir. Bel çevrenizi mezura ile ölçün sonra kendinizi spor salonuna götürün.

 

Egzersiz yoğunluğu neden önemlidir?

Egzersizin başarısı yakılan kalori olabilir, ama şiddeti ve süresi başarısız sayılmasına yol açabilir. Epidemiyoloji Uluslararası Dergisi'nin bir çalışmasında haftalık 75 dakika kuvvetli egzersiz yapanlara gore haftalık 150 dakika ılımlı egzersiz yapanların metabolik sendrom riskini % 66 daha fazla azalttığı ortaya çıktı (Baz alınan yakılan kalori miktarı idi.) Hatırlatalım metabolik sendrom; diyabet, hipertansiyon, obezite, felç ve kalp hastalığı riskini artıran kötü bir durumdur. Egzersizin yoğunluk düzeyi kalp hızı, yaş vb. faktörler gözönüne alınarak bireysel olarak hazırlanmalıdır.

 

Diyet yapıyorum, egzersiz gerekli mi?

Kalori kısıtlama diyeti yapanlar fiziksel aktivite olmadan sıkı beslenme programından yararlanamazsınız. Cell dergisinde Metabolizma araştırmacıları şunu söylüyorlar; Bazı çalışmalar fiziksel aktivite olmadan kalori kısıtlama diyeti yapanların çok daha uzun sürede sağlıklı vücuda kavuşabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, fiziksel aktivite eksikliğinin yağ metabolizmasını inhibe ettiğini, egzersiz yapmayanların sağlık meyvelerinin olamayacağını çünkü vücudun süreçlerinin birlikte çalıştığını belirtiyorlar. Eğer sadece birini yapmak istiyorsanız uygulayacağınız kalori diyeti, hareket olsun diyorlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 268

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1430

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1707

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 792

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1047

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön