Diyet günlüğü – 4 Hafta – Hayal Kırıklığı

Diyetimin ilk 2 haftasında nerdeyse 2 kilo vererek özgüvenimi göklere çıkaran ben bu hafta mahcupluk, utanç ve hayal kırıklığı içindeyim.

Diyet günlüğü – 4. haftada neden hayal kırıklığına uğradım?

Tamı tamına 60 kilo olarak karşınızdayım! Başlangıçta uykusuzluğa bağladığımız kilo sıkıntısının gerçek kilom olduğunu öğrendim. Nasıl oldu da diyetisyene giderken kilo almayı başardım?

 

Bu hafta diyetisyenim Gülhan Koca ile  bunun üzerine konuştuk. Sorun gün içindeki ara öğünleri atlamam nedeniyle besinlerin yetersiz gelmesi ve gece uyanıp yemek yemem.

 

Hipoglisemi krizine girebiliyor olabileceğimi düşünüyoruz fakat bunu kesin olarak öğrenmem için “şeker yüklemesi” yapılması gerekiyor.

 

4. haftaya geldiğimde alkolü en aza indirdiğimi söyleyebilirim. Bu hafta içtiğim alkol miktarı yarım su bardağı bira… Ekmeği yeniden hayatıma soktum çünkü diğer türlü çok hızlı acıkıyorum ve bu acıkmalar bir anda beni yemek yemeye yöneltiyor.

 

Gece uyanmalarıysa çok ciddi alarmlar olarak algılanıyor. Gün içinde atlanılan ara öğünler düşen kan şekerine neden oluyor ve bir anda tatlıya saldırabiliyorsunuz. Normalde tek şekerli içtiğiniz çayı 3 şekerli içmek gibi şahane yansımaları var.

 

Gece uyanıp yemek yemekse tam anlamıyla bir korku filmi. 5 yıldan beri sevgili kedim tarafından onun açlığı doğrultusunda ezan sesi saatlerinde uyanmaya alışkınım. Fakat bu sıralar kedim benim kendiliğimden uyanmama şaşırıyor. Ben uyurgezer bir halde mutfağa yollanırken o da eşlik ediyor gece atıştırmalarına. Dediğim gibi sonuç fena. Ben 60 kilo oldum o 6 ya da 7 kilo civarlarında.

 

 Bu nedenle ara öğünleri atlamamak için lifli gıdaları tüketmeye başladım. Ayrıca diyete başladıktan sonra tuvalete çıkma sorunu yaşıyorsanız bu gayet normal. Şöyle ki, önceki beslenme şekliniz yüksek ihtimalle daha yağlı ve ağır yiyeceklerden oluşuyor. Ve bu da tuvalete çıkmanızı sıklaştırıyor. Yağlı besinleri azaltıp sağlıklı beslenmeye başladığınızda tuvalete çıkma sıklığını başlangıçlarda azalabiliyor.

 

Bu haftayı gece atıştırması olmadan daha dengeli beslenerek geçiriyorum. Önümüzdeki hafta kaç kiloya düşeceğimi merak ediyorum. Kilo vermek istediğinizde sağlıksız birçok yöntemi deneyebileceğimi bilmeme rağmen kendimi sağlıklı beslemeye adapte etmeye çalışıyorum. Vücudum ve zihnim bu anlamda benimle çatışsa da kendimi ikna edebilirim… Şimdi sizi besin piramidiyle yalnız bırakıyorum. Neleri az ya da çok tükettiğinizi bu tablodan görebilirsiniz.

 

 

 

Haftaya görüşmek üzere,

Sevgiler

 

Pınar Aksu

paksu@hthayat.com

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 166

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 515

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 485

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 535

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 891

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön