Hızlı kilo vermenin sağlığa bir değil bin zararı var!

Kilo vermeye ve ideal kiloya sahip olmaya evet, hızlı kilo vermeye hayır... Uzmanlara göre kilo kaybının hızlı olmasının sakıncaları saymakla bitecek gibi değil. İşte kısa zamanda çok kilo verdirme hedefli şok diyetlerden uzak kalmanız için nedenler...

Hızlı kilo vermenin sağlığa bir değil bin zararı var!

Fazla kilolarıyla başı dertte olanların en büyük arzusu kısa zamanda kilolarında kurtulmak ve incecik bir bedene sahip olmak. Avusturya Sen Jorj Hastanesi’nden Diyetisyen Sema Mamak, “Hızlı kilo vermek adına izlenen diyetler; çok düşük kalorili, ağır egzersizlerin yapıldığı ve metabolizmanın alışkın olmadığı eforla karşılaşılan programlara dayanıyor. Bu agresif kilo verme isteği ise birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor” diyor.

 

Hızlı kilo kayıplarında yapılan en büyük hatanın tek yönlü beslenme olduğu ifade ediliyor. Hızlı kilo vermek için yapılan düşük kalorili diyetlerin, genelde karbonhidrat açısından oldukça fakir olduğu belirtiliyor. Alınan az kalorinin yanında karbonhidrat tüketiminin de çok az olması, kan şekeri seviyesinin sürekli düşük seyretmesine yol açıyor. Bu durum açlık hissinin artmasına hatta zaman zaman dayanılmaz hale gelmesine, sinirlilik, halsizlik ve yorgunluğa neden oluyor. Açlık halinin daha da uzaması durumunda kişide konsantrasyon yetersizliği, zihinsel bulanıklık hatta efor gerektiren işler yapılırken bayılmalar görülebiliyor.

 

Kas kaybediyor!

Uzun süre düşük kalorili diyete maruz kalan vücut, aç kalarak kas kaybediyor. Beslenmeyle doğrudan ilişkili olan organlarımız olan karaciğer ve böbrekte kas erimesine bağlı olarak fonksiyon kaybı başlıyor. Uzun süren düşük kalorili diyetler sonucunda, kalp kaslarının erimesi ve hatta kemik yoğunluğu oluşabiliyor. Kemik yoğunluğunun azalması; eklem ağrılarına ve yorgun uyanmaya neden olurken, kalp kasının erimesi ve kalp krizlerine kadar ulaşan sonuçlara varabiliyor.

 

 

Ayda 4 kilo olmalı!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerilerine göre aylık kilo kaybının 4 civarında olması normal görülüyor. Yaşı genç bireylerde, aktif spor yapanlarda ya da erkeklerde aylık kilo kaybının 6 civarında olması gerekiyor. Bu ortalamalardan daha hızlı kilo vermeye çalışmak, yağ dokusundan gerçekleşmeyeceği için zararlı ve sağlıksız bir durum olarak değerlendiriliyor. Bunların dışında hızlı kilo vermenin zararları arasında; safrakesesi taşı, sindirim sistemi bozuklukları, dolaşım problemleri, tansiyon dengesizlikleri ve saç dökülmeleri de yer alıyor.

 

En güzeli kişiye özel olan diyetler…

Kilolar hızla verilse bile, uygulanan bu diyet uzun süre tolere edilemeyeceği ve kişi normal beslenme seyrine döneceği için kilolar süratle yeniden alınıyor. Bu nedenle kilo vermek için en iyi yolun bir uzman kontrolünde kişinin kilosu, yaşı, sosyal yaşamı hesaplanarak tamamen bireye özel bir beslenme programı hazırlanması olduğu belirtiliyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2539

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1221

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 403

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 705

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1851

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön