El ayak ağız hastalığı nedir?

Çocukların özellikle okullarda kalabalık ve havasız ortamlarda ders görmesi, el-ayak ve ağız hastalığını tetikliyor. Peki el ayak ağız hastalığı nedir? El ayak ağız hastalığı nedenleri nelerdir? El ayak ağız hastalığı tedavisi nasıldır? İşte konuya ilişkin uzman yorumları...

El-ayak ve ağız hastalığı nasıl bulaşır?

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Dicle Çelik, el-ayak ve ağız hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

El-ayak ve ağız hastalığı nedir?

Uz. Dr. Dicle Çelik, el-ayak ve ağız hastalığının virüslerin yol açtığı bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve 10 yaş altı çocuk ve bebeklerde yaygın olarak görüldüğünü söyledi. Hastalığın mukus, salya ya da hasta birinin dışkısı ile doğrudan temas yoluyla yayıldığını açıklayan Uz. Dr. Çelik, hastalığın kuluçka süresinin 3-7 gün olduğunu belirtti.

 

El-ayak ve ağız hastalığı belirtileri nelerdir?

Uz. Dr. Çelik, hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: "Kuluçka süresinden sonra yüksek ateş, bademcikte, dilde ve yanak içinde aft benzeri yaralar oluşur. Avuç içi ve ayak tabanında kırmızı, bazen içi sıvı dolu ağır döküntüler görülür. Bu döküntüler, bacak, kalça ve genital organda da olabilir. Suçiçeğini andırır ancak boyut olarak suçiçeğinden daha küçüktür. Döküntüler, 7-10 gün içinde hafif iz bırakarak azalır, birkaç hafta içinde tamamen geriler."

 

'Aft varsa çocuklar sıvı ağırlıklı beslenmeli'

 

El-ayak ve ağız hastalığı tedavisi nasıldır?

Ağız içindeki yaralardan dolayı çocuklar bu dönemde iştahlı olmasına rağmen yemek yiyemez. Yeterince sıvı alamayan çocuklara serum takılması gerekebilir. Aftların yaygın olduğu dönemde çocuklara sıklıkla çorba, süt gibi sıvılar ve yoğurt gibi serin, ağızdaki yaraları ağrıtmayan gıdalar verilmelidir. Ayrıca ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, karadut şurubu kullanılabilir. Vücuttaki döküntüler için kurutucu losyonlar kullanılabilir. Bazen döküntüler çok kaşıntılı olabilir. Bu dönemde doktorun önereceği kaşıntı engelleyici ilaçlar verilebilir. Çocuğun ateşli döneminde ise ateş düşürücüler kullanılabilir. Hastalık viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

 

 

Çocuklarda el, ayak, ağız hastalığı ve tedavi yöntemleri

 

El-ayak ve ağız hastalığı hakkında bilinmesi gerekenler!

 

 • Ellerde, ayaklarda soyulmalar ve tırnaklarda çatlamalar, dökülmeler olabilir. Korkulacak bir durum değildir.

 

 • Hastalıkla eş zamanlı ishal gelişebilir. Hastalık kendi seyrini tamamladıktan sonra geçer.

 

 • Havuz mevsiminin başlaması ile birlikte havuz sularının yutulması hastalığı salgın hale getirebilir.

 

 • Ellerin sık sık yıkanması, ağza ve yüze sürülmemesi gerekmektedir.

 

 • Bulaşıcı olduğu için hasta kişilerden uzak durulmalıdır.

 

 • El-ayak-ağız hastalığı nadir olmakla birlikte yetişkinlere de bulabilir.

 

 

Yeterli miktarda sıvı alımına dikkat edilmeli

 

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, el-ayak-ağız hastalığı ve korunma yolları hakkında bilgiler verdi.

 

El–ayak-ağız hastalığında, kişinin bağışıklık sistemine göre hastalığın seyri değişkenlik gösterir. Yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü halinde kendini gösteren el-ayak-ağız hastalığı, çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyamaktadır. 1-2 günlük ateşli dönemi takiben ya da ateşle beraber; el ve ayak içleri, ayak tabanları, bez bölgesi, gövdede ayrıca ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntüler görülür. Pütür pütür olarak tanımlanan bu kırmızı döküntüler, kasıklarda, kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgede de görülebilir. Döküntüler ve ateş 5-6 gün sürebilir ve 38 C ila 40 C arasında değişkenlik gösterebilir. Ağız içinde oluşan aftlar nedeniyle yutma güçlüğü ve beslenme isteksizliğiyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Döküntüler kaşıntılı ve ağrı verici olabilir. Hastaların çoğu kendiliğinden iyileşme gösterirken, beslenme güçlüğü ve ateşin geçmediği hastalarda yatarak sıvı tedavisi gerekebilir.

 

Özellikle uygulanan bir tedavisi olmayan ve kendi kendini sınırlayan hastalık, 1 hafta kadar süreyle bulaşıcılığını sürdürür. Bu hastalıkta ateş ve ağrı giderici olarak parasetamol ve ibuprofen içeren şuruplar önerilir. Döküntüler kaşıntılı ise kaşıntı giderici losyonlar fayda edebilir. Ilık sabunlu suyla yıkanmanın zararı yoktur. Yutma güçlüğü olan çocukların muhallebi, yoğurt, çorba gibi ılık ve yumuşak besinlerle beslenmesi ve yeterli miktarda sıvı alımının sağlanması için bol bol su içmeleri önerilir. Ağız içine uygulanan lokal antiseptik ve analjezik içeren diş jelleri çocukların beslenmesini daha konforlu hale getirebilir.

 

Hastalıktan korunmak için bunlara dikkat edin!

El-ayak-ağız hastalığına karşı en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat edilmesidir. Alınması gereken önlemler şöyle sıralanabilir:

 

 • Bulaşıcı olduğundan el-ayak-ağız hastalığına yakalanan kişilerden uzak durun.
 • Özelikle 1 hafta boyunca kreş – anaokulu ve benzeri kalabalık ortamlardan çocuu uzak tutun.
 • Çocukların ortak oyuncaklarla oynadıkları alanların düzenli şekilde dezenfekte edilmesine özen gösterin.
 • Çocukların ellerini düzgün şekilde yıkadıklarından emin olun.
 • Bebeklerin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçının.
 • Hastalarla öpüşme ve sarılma gibi yakın temasta bulunmayın.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Ocak 2018 Cuma 14:43

  teşekkürler

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2017 Cuma 11:36

  suriyeliler sagolsun dogru söylüyorsun rabbim evlatlarımızı korusun

  Cevapla
 •  
  14 Aralık 2017 Perşembe 17:19

  suriyelilerden değil ruslardan bulaşmış

  Cevapla
 •  
  29 Kasım 2017 Çarşamba 18:41

  bune abi yok böyle bir hastalık benimde kardeşimde oldu yukardakileri okudum çocuğa sarılmıcaz etmicez öpmücez çocuktan uzak durcaz peki napcaz çocuğu karantinaya mı alcaz

  Cevapla
 •  
  24 Kasım 2017 Cuma 09:41

  merhabalar benim kızımda da çıktı doktorlar viral hastalık olduğu için ilaç fayda etmez dediler kalmosan diye bi ilaç ve isveç iksiri bu ikisinden bolca sürüyorum ve çok faydalı hemen küçültüyor sabaha baya küçülmüş oluyor ve kaşıntısını da gideriyor. ben sonuçtan memnunum sizlere de tavsiye ederim.

  Cevapla
 •  
  20 Kasım 2017 Pazartesi 13:57

  suriyeler sagolsun

  Cevapla
 •  
  04 Kasım 2017 Cumartesi 23:50

  Benim de iki yasindaki oglum bu haftayi ates lstahsizlik halsozlik keyifsizlikle gecirdi. 5gun sonunda tum vucutta kirmizi kucuk noktalar var

  Cevapla
 •  
  01 Kasım 2017 Çarşamba 09:17

  3 yaşındaki oğlum dün oldu. ilk gün ateş 40 derece. ertesi gün ellerinde ayaklarında kabarcıklar. tedavisi yok, beklicez geçsin diye. doktor alerji şurupları verdi, başka bişi yok... 10 gün kreş yok, yıllık izin alcaz mecbur.. suriyelisini de arabını da...

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2017 Pazartesi 19:30

  suriyeliler sağolsun

  Cevapla
 •  
  02 Ekim 2017 Pazartesi 09:21

  bu hastalık da nereden çıktı ? yıllardır yoktu böyle bir durum

  Cevapla

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 414

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1700

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1963

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 893

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1092

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön