Doğru bilinen yanlışlar

Günde sadece 8 bardak su içmeniz vücudunuz için yeterli olmayabilir...

Yanlış bilinen: Günde ortalama sekiz bardak su içmemiz gerekir!

Yeteri kadar su tüketilmeyince vücudun iyileşmesi, serbest radikallerin temizlenmesi, bakterilere karşı savaşmak zorlaşıyor. Bunun yanı sıra hormonal düzensizler de kendini göstermeye başlıyor. Ancak ne yazık ki su içmek de tek başına yeterli değil!

 

Hücreler yeterince su depolayamadıklarında ideal performansı gösteremiyorlar. Bu da dokulara zarar vererek erken yaşlanmaya neden oluyor. Evet; yaşlanma su kaybetmeyle başlıyor, üzerine bir de yeteri kadar su tüketilmeyince vücudun iyileşmesi, serbest radikallerin temizlenmesi, bakterilere karşı savaşmak da zorlaşıyor. Bunun yanı sıra hormonal düzensizler de kendini göstermeye başlıyor. Ancak ne yazık ki su içmek de tek başına yeterli değil!

 

 

Bu durumda uygulanabilecek en iyi yöntem, hücrelere ve birleştirici dokulara suyun ulaşmasını sağlamak... Eğer su hücrelere ulaştırılamaz ya da orada tutulamazsa, tuvalete günde sekiz, on ya da yirmi kere gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bunu sökük bir cepte para taşımaya da benzetebiliriz… Su ise delikten sızarak israf olur. Bu nedenle bacaklarda, bileklerde, gözlerde ve vücudun diğer bölgelerinde şişlikler meydana gelebilir. Uzmanlara göre vücuttaki nemi mütemadiyen tazelemek için su içeren besinler tüketmek, su içmekten çok daha önemli. Bilindiği gibi meyve ile sebzelerin ana bileşeni su ve bu sıvı hücrelere rahatlıkla girebilen moleküller ile çevrili olduğundan daha etkili. Örneğin karpuz ile salatalığın yüzde 97’si, domates ile kabağın yüzde 95’i, bir dilim ekmeğin üçte biri, kızarmış tavuk göğsünün yüzde 62’si, somonun yüzde 62’si, çedar peynirin ise yüzde 40’ı sudan oluşuyor. Ayrıca bakla, tahıl ve makarna gibi bazı besinler pişirildikleri zaman sünger görevi görmeye başlıyor, işte bu yüzden bir kâse haşlanmış kuru fasulyenin içeriğinde yüzde 77 oranında su bulunuyor. Özetle su oranı yüksek besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. On günde kendinizi daha zinde hissedecek, bir ayda cildiniz parlayacak ve on haftanın sonunda da vücudunuzun su oranında büyük bir artış meydana gelecek. 

 

Su sanatı
+12
Aravis Dollmenna, Instagram sayfasından paylaştığı fotoğraflarla sanatını pek çok kitleye ulaştırıyor.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2525

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1209

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 395

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 701

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1849

  Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
  Yukarı Git
  HTHayat Mobil Sürümüne Dön