balın faydaları

Doğal bir enerji kaynağı olan balın faydaları...

En güçlü doğal antioksidan: Bal
 • Sağlığımız üzerindeki olumlu etkisi 1930’lu yıllardan bu yana bilinen bal, aynı zamanda etkili bir antioksidan…

 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı bariyer oluşturmak için mutlaka tüketilmesi gerekiyor. 

 

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudumuzdaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan antioksidanları tüketmeye büyük özen göstermemiz gerekiyor. Hasara uğramış hücreleri koruyan bu besinleri her gün bir öğünde de olsa tüketmeyi unutmamalısınız. Bunun için de antioksidan etkiye sahip A, C ve E vitaminleri içeren besinlerin bir listesini yaparak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Bu vitaminlerden faydalanabilmek için havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, maydanoz, ıspanak, roka, tere, turunçgiller, nar, elma, armut, kayısı, kivi gibi meyvelerin tüketilmesi gerekiyor. B ve C vitaminleriyle folik asidin, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinkonun antioksidan etkileri de sağlık için çok önemli. Bu yüzden bol miktarda balık ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin (ceviz, keten tohumu, semizotu) besinler günlük beslenmede yer almalı. Yapılan çalışmalar bu konuda bal tüketiminin de önemli bir etkiye sahip olduğunu kanıtlıyor.

 

Çayı ballı için


 • Bal; yapısındaki tokoferol, askorbikasit, flavonoidler ve diğer fenolik maddeler sayesinde antioksidatif bir etkiye sahip. Bu nedenle onu tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmek sağlık adına geliştirilebilecek en olumlu alışkanlıklardan… Balı doğrudan tüketebileceğiniz gibi yine içeriğindeki polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidan olan çay ile de kullanabilirsiniz. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, çaya tatlandırmak için bal ilave edilmesi, fenolik içeriğin ve antioksidan kapasitesinin belirgin şekilde artmasını sağlıyor. Ayrıca balın süt ve süt ürünleri ile karıştırılması öksürük ve boğaz hastalıklarına karşı bilinen en eski korunma yöntemlerinden biri. 

 

 • Doğal bir enerji kaynağı olan bal, pek çok yaşamsal faktör de içeriyor. Özellikle çocuklar için… Sütü tatlandırmak amacıyla bal kullanılması çocukların hem bal hem de süt tüketimini kolaylaştırıyor. Çocuklara sadece süt yerine ballı süt içirilmesinin kansızlığı ve kabızlığı önlüyor, ayrıca sindirimi de kolaylaştırıyor. İsviçreli doktorlar; distropi, sinir sistemi ve akciğerlerle ilgili sorunu olan çocuklar için sütün özellikle balla tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Ancak balın mineral içeriğinden daha fazla yararlanabilmeleri için çocuklara sütün haricinde de tek olarak da bal verilmeli. Bal tüketen çocukların büyüme ve gelişme hızlarının daha çabuk gerçekleştiği de tıbbi bir gerçek. Ancak bir yaşından küçük bebeklerde bağırsak mikro floras yeterince gelişmediğinden bal, besin zehirlenmesine neden olabiliyor ve tavsiye edilmiyor. Bir yaşından büyük çocuklarda ise balın sağlık üzerine etkilerinden bahsedebilmek için her gün kilo başına ortalama bir gram bal tüketimi gerekiyor. (Örneğin; 20 kg. olan bir çocuk günde 20 gr. yani yaklaşık bir buçuk yemek kaşığı ya da üç tatlı kaşığı bal tüketmeli.)
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 397

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1683

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1948

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 878

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1088

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön