Çikolata yemek beyin fonksiyonlarını geliştiriyor

Çikolata tüketimi bilişsel işlevlerdeki iyileşme ile doğrudan ilişkili.

Çikolata yemek beyin fonksiyonlarını geliştiriyor

Appetite dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, diğer beslenme alışkanlıkları hesaba katılmadığında, çikolata tüketiminin bilişsel performansla bağlantılı olduğu görülüyor. Araştırmacılar, daha önceki çalışmaları için New York, Syracuse sakinlerinin besinsel tüketimlerinin ve kardiyovasküler risk faktörlerinin ölçümleri ile elde edilen verileri incelediler. Sonuç: “Sık çikolata tüketimi, görsel hafıza ve organizasyon, kısa süreli hafıza, tarama ve izleme, soyut düşünme ve mini-mental durum muayenesi testlerinde daha iyi performansla ilişkilendi. Kısa süreli hafıza dışında, bu bağlantılar, kardiyovasküler, hayat tarzı ve beslenme faktörlerinin istatistiksel kontrolleri ile zayıflatılmadı”

 

Araştırmacıların ifadelerine göre, düzenli çikolata tüketimi, yaşa bağlı normal bilişsel düşüşe karşı korunmaya yardımcı olabilir. Çikolatanın tarihsel açıdan da “ateş düşürme, ishal tedavisi, cinsel ilişkide gücü artırma, diş şikâyetlerini azaltma, anne sütü üretimini artırma, uykuyu düzenleme ve dişleri temizleme amacı ile” kullanıldığı belirtiliyor.

 

 

Bir diğer sağlam bilimsel dayanak ise şu: Modern araştırmalara göre, çikolata kalbe ve dolaşıma iyi geliyor, felç riskini azaltıyor, kolesterolü düşürüyor ve cildi güneş hasarına karşı koruyor. Bir başka çalışmaya göre ise çikolata kilo vermeye dahi yardımcı olabiliyor. Nörolog Will Clower’a göre, yemekten 20 dakika önce dilde eritilen bir parça çikolata, beyindeki ‘doydum’ sinyalleri veren hormonları tetikliyor ve sonrasında tüketilen besin miktarını azaltıyor. Öğünü benzer küçük bir tetikleme ile bitirmek, akabinde gelecek atıştırma ihtiyacını da düşürebilir.

 

Çikolata sanatı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 44

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 419

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 370

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 492

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 823

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön