Meyve sularının bilinmeyen 5 zararı

Meyve suları, asitli içeceklere oranla daha masum görünseler de aslında sağlığımızı tehdit ediyor!

Meyve sularının bilinmeyen 5 zararı

Meyve sularının diğer meşrubatlara göre daha sağlıklı bir alternatif olduğunu mu düşünüyorsunuz? Muhtemelen "meyve" etiketinin size gerçek meyvelerde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar sağlayacağını sanıyorsunuz. Ancak meyve suları içerdikleri kimyasallarla sağlığınızı ciddi şekilde tehdit ediyor. İşte meyve sularının farkında olmadığınız 5 zararlı etkisi...


 

1. Meyve sularının içinde bazı zararlı kimyasallar olabilir

 

Meyve sularını saklanabilir kılmak için tek yol, oksijeni dışarıda bırakmak adına muazzam koruyucular kullanılmasıdır. Hazır meyve suları, yüksek miktarda etil bütirat olarak adlandırılan bir kimyasal içerir. Bu kimyasal, taze sıkılmış portakal suyu kokusunu taklit eder ve asla doğal değildir. Bu yüzden meyve suyu içmek yerine meyvelerin kendisini tüketmeyi tercih etmelisiniz.


 

2. Meyve sularının besin değeri sınırlıdır


Taze sıkılmış meyve suları bile fruktozdur ve vücudunuz için diğer meşrubatların sahip olduğu aynı zararlı etkilere sahiptir. Elbette hazır meyve sularından farklı olarak az miktarda da olsa C vitamini, B1, folik asit ve potasyum içerir. Ancak meyveler sıkıldığında içeriklerinde bulunan lif özelliğini kaybederler.

 

3. Meyve suları çok şekerlidir

 

Bir kutu kola 140 kaloridir ve 40 gr şeker içerir. Bir de aynı miktarda elma suyuna bakın; 165 kalori ve 39 gr şeker! Cambridge Üniversitesi, İnsan Beslenmesi Araştırma biriminde diyet ve obezite araştırma grubunun başkanı olan Susan Jebb, “Meyve suyu çok hızlı emilir. Bu yüzden midenize varana kadar vücudunuz onun kola mı yoksa meyve suyu mu olduğunu anlamaz. Meyve suyu tüketmekten vazgeçin, meyvelerin kendisini yiyin” diyor.

 

4. Meyve suyu diyabet riski ile bağlantılı olabilir


Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, elma, armut, üzüm ve yaban mersini yemenin aslında tip 2 diyabete yakalanma riskini nasıl azalttığına dair çalışmalar geliştirdi. Yarışmayı önde tamamlayan yaban mersini oldu ve haftada 3 kez bu meyveyi tüketen insanların diyabet riskine yakalanma riskinin yüzde 26 düştüğü ortaya kondu.

Meyve suyu içinse yine kötü haber! Aynı araştırmaya göre, meyve suyu tüketenlerin diyabet riski azalmak yerine yüzde 8 artıyor.


 

5. Meyve suyu kadınlarda gut nedeni olabilir

 

Kadınlarda bazı eklemlerde ani ve şiddetli gelişen ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişme ve sıcaklık artışı nöbetlerine neden olan gut hastalığının sebebini biliyor musunuz? Meyve suyu ve asitli içecekler! Amerikan Tıp Derneği meyve sularının yüksek früktoz içerdiğine dair bir çalışma yayınladı. Araştırmaya göre, günde bir ya da iki kez meyve suyu içen kadınların, ayda bir içenlere oranla gut hastalığına yakalanma riski iki kat artıyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 368

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1638

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1896

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 859

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1077

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön