Hangi yiyecekler yorgunluk yapar?

Herkesin ağır bir yemek yedikten sonra kendini tükenmiş hissetmişliği vardır. Peki ama iyi ve az yediğinizi düşündüğünüz halde yorgun hissettiğiniz olmadı mı?

Bu yiyecekler yoruyor!

Dr. Pamela Peeke gizli enerji hırsızlarını ele veriyor:

 

1. Makarna
Karbonhidratlar ivedi bir enerji yükselmesine sebep olsa da “ makarna gibi işlenmiş karbonhidratlar kan şekerini yükseltir ve bunu insülin düzeyi izler. Bu çıkışlar sonucu kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz” diyor Dr. Peeke. Aynı şey beyaz ekmek, hamur ürünleri ve diğer işlenmiş ürünler için de geçerlidir. Yüksek un ve şeker içeriği uyuşukluk hali getirecektir.


2. Muz
Muzun sinir fonksiyonları ve kalp sağlığına yardımcı olan potasyum açısından zengin olduğu iyi bilinmektedir. Ama muz aynı zamanda vücudun uykuya geçmesini sağlayan bir mineral olan magnezyum açısından da zengindir. UltraWellness Merkezi'nin kurucusu Dr. Mark Hyman, magnezyuma ‘gevşeme minerali’ adını takmış.


3. Kırmızı et
Kırmızı et, size enerji yükseltici demir verir ama aynı zamanda yağ açısından zengindir. Çok yağlı etler, yağlı süt ürünleri, pizza ve kremsi soslar yedikten sonra kendinizi ağırlaşmış hissetmeniz doğaldır. “Bunun sebebi vücudun etleri hazmetmesi ve yakması için daha çok çaba harcamasından kaynaklanır” diyor Dr. Peeke, “Sindirime daha fazla enerji ayıran vücut, diğer aktiviteleriniz için halsiz kalır.”


4. Kiraz
Kiraz doğal bir melatonin kaynağıdır ve bu hormon uyku kalitesini arttırması ile tanınır. “Hatta düzenli olarak kiraz tüketmek, doğal uyku döngüsünü geri kazanmaya ve vücudunuzun sirkadiyen ritimlerini düzenlemeye yardımcı olur” diyor Dr. Peeke. 


5. Somon balığı
Somon,  protein ve Omega-3 yağ asitleri için büyük bir kaynaktır. Ancak, somon ve kalkan balığı gibi bazı diğer tür balıklar B6 vitamini açısından da zengindirler ve vücut bu vitamini melatonin (uyku hormonu) salgılamak için kullanır. “Eğer bireyin enerjisi doğal olarak düşük ise, bu balıkları sadece akşam yemeklerinde tüketmelerini öneriyoruz. En azından etkilerinden doğru faydalanmış olurlar” diyor Dr. Peeke.


6. Marul
İster inanın, ister inanmayın “Marul, opioidlere benzer şekilde beyni etkileyen sakinleştirici özelliklere sahiptir” diyor Dr. Peeke. İçeriğindeki calledlactucin maddesi, yapılan araştırmalarda fareler üzerinde sakinleştirici ve ağrı kesici etki sağlamıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 241

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 596

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 548

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 560

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 933

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön