Bu öneriler ramazan ayında kalbi koruyor!

Özellikle Ramazan ayında, iftar sonrası saatlerde kalp krizi, hipertansiyon veya çarpıntı atağı gibi şikayetlerle acil servise başvuran hastaların sayısında belirgin artış olduğu dikkati çekiyor.

Bu öneriler ramazan ayında kalbi koruyor!

İftarda midenizi tıka basa doyurmayın, yemeğe başlamadan önce 1-2 bardak su için 

Özellikle Ramazan ayında, iftar sonrası saatlerde kalp krizi, hipertansiyon veya çarpıntı atağı gibi şikayetlerle acil servise başvuran hastaların sayısında belirgin artış olduğu dikkati çekiyor. Fazla miktarda ve ağır, yağlı, tuz içeriği yüksek besinlerin tüketilmesiyle birlikte sindirim fonksiyonları için gerekli kanın sindirim sistemine yönlendirilmesi sırasında kalp aşırı zorlanabiliyor ve bu durum kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkışını tetikleyebiliyor. Oruç tutan kişiler arasında sağlıklı olanların yanı sıra birçok kalp hastası ve kalp hastalığına aday bireyler de bulunuyor. International Hospital Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl, ciddi yakınması bulunmayan, genel durumu iyi olan hastaların oruç tutabileceğini, ancak, özellikle 40 yaşını geçmiş erkekler ile menopoz sonrası kadınların birkaç püf noktasına özen göstermeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfun Açıl oruç tutarken kalbi korumanın püf noktalarını anlattı. 

 

İftarda midenizi tıka basa doyurmayın

İftarda mideyi tıka basa doyurmak, kanın sindirim sistemine hücum etmesine yol açıyor. Bu da kalbe ve beyne giden kanın nispeten azalmasına, bunun sonucunda da göğüs ağrısına, hatta bayılmalara neden olabiliyor. Ayrıca dolu mide kalbe baskı yapacağı için ritim bozukluklarını da tetikleyebiliyor.

 

Sahuru atlamayın

Sahur açlık ve susuzluk süresini  kısaltıyor ve günlük kalori ihtiyacınızı  ikiye bölerek tükettiğiniz için daha dengeli beslenmenizi sağlıyor. Sahurda sofranızda tokluk hissi yaratacak  çorba, kepekli ekmekle kahvaltılıklar ve şekersiz meyve kompostosu olsun.

 

Et ve hamur işinden uzak durun, sebzeyi tercih edin

Tüm gün uzun süredir istirahat eden sindirim sistemine aniden yüklenmek hem metabolizmayı hem de kan dolaşımını olumsuz etkiliyor. Bu da kan basıncı değişikliklerine bağlı istenmeyen akut kalp olayları ile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle sindirimi nispeten daha kolay olan sebze türü besinleri tercih edin, özellikle kırmızı et ve hamur işi gıdalardan kaçının.

 

İftar yemeğine başlamadan önce 1-2 bardak su için

Düzenli sıvı tüketimi, özellikle  sıcak mevsimlerde son derece önemli. Kalp damar hastaları çeşitli nedenlerle zaten idrar söktürücü ilaçlar kullanıyorlar. Buna ek olarak sıvı almadıkları takdirde böbrekleri yeterince kanlanamayacağı için böbrek yetmezliği gelişme riski oluşuyor. Ayrıca sıcak havalarda sıvı ve tuz kaybı artıyor. Bunun sonucunda kan basıncı düşebiliyor ve bu durum bayılmayla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle iftara başlamadan önce 1 veya 2 bardak su içmek gerekiyor. Yemekle birlikte aşırı hızlı ve bol su tüketiminden de kaçının. Çünkü  midenin aşırı  gerilmesi kalp ritmini  bozabiliyor, bunun sonucunda da sıklıkla kalp krizi şikayetleri ile karıştırılabilen mide reflüsü ortaya çıkıyor.

 

Gazlı, tuzlu veya şekerli meşrubattan kaçının

Gazlı içecekler diyaframın kalbe bası yapmasına, bunun sonucunda da ritim bozukluklarına ve nefes darlığına neden olabiliyor. Tuzlu içecekler kan basıncında yükselmelere yol açarken, şekerli içecekler de kan şekerinde oynamalara neden olup, metabolizmanın düzenini bozuyor.

 

Şarküteri ürünlerinden uzak durun

İftar sofrasında salam, sucuk ve pastırma gibi ürünleri tercih etmek, gereksiz yere tuz tüketmek özellikle hipertansiyon ve kalp yetmezliği hastalarını olumsuz etkiliyor. Hipertansif krizi, (kan basıncının hayatı tehdit edici şekilde yükselmesi sonucu oluşan tablo),  kalp krizi, akciğer ödemi gibi ciddi tablolar oluşturabiliyor. Yine şekerli ve hamur işinden zengin gıdalar tüketmek, özellikle diyabet hastalığı olanlarda şeker koması gibi olumsuzluklar oluşturabiliyor.

 

Tatlı yerine meyve veya dondurma yiyin

İftarda şekeri bol olan tatlıları yemekten kaçının. İftardan 2 saat sonra ara öğün olarak meyve veya diyet dondurma tüketebilirsiniz.

 

Gün içinde yorulmayın ve sıcak ortamda bulunmayın

Su, tuz ve enerji kaybını mümkün olabildiğince azaltmak için aşırı yorulmaktan kaçının. Spor amaçlı egzersizi veya  yorucu günlük işlerinizi iftar sonrasına bırakın. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, serin ortamlarda bulunmaya çalışmak olmalı. Sıcak su ve tuz  kaybına bağlı tansiyon düşüklüğünün yanı sıra  damarlarda genişlemeye  bağlı tansiyon yüksekliğine yol açabiliyor.

 

30 dakika yürüyüş yapın, iftar sonrasında ağır sporlardan kaçının

Gün içinde spor yapmak su  ve enerji  kaybına yol açtığı için oruç tutarken tavsiye edilmiyor. Çünkü özellikle zengin ramazan sofralarında karnını doyurmuş olan sağlıklı kişilerde bile kalp krizi, ritim bozuklukları veya bayılma gibi olumsuz durumlar oluşturabiliyor. Bu nedenle özellikle kalp hastalarının yemek sonrasında futbol gibi ağır sporlardan kesinlikle kaçınmaları gerekiyor. Ancak sağlıklı insanların yanı sıra kalp ve tansiyon hastaları için de düzenli egzersiz  yapmak çok önemli. Yemekten  en az 1 saat  sonra kısa, yorucu olmayan spor yapın. Örneğin 30 dakikalık tempolu yürüyüş sizin için ideal. 

 

Tuz ve kalori miktarına dikkat edin

Yemeklerde tuz ve kalori miktarını aşmayın. Aksi halde tansiyon yükselebiliyor veya mevcut kalp yetersizliği sorunu artabiliyor.

 

İftarda içilen sigara kalp krizini tetikleyebiliyor

Ramazan ayı dâhil hiçbir zaman sigara içmemek gerekiyor. Ani kalp damar hastalıklarına bağlı olumsuz olayları arttırabilen sigara, özellikle uzun süre açlık ve susuzluktan sonra iftar açmak niyetiyle içildiğinde, kalp krizi, felç ve ritim bozukluğu gelişme riski oldukça artıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 441

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1752

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2006

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 898

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1099

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön