Farklı ve rengarenk ayakkabıların adresi nr.39

"Tasarım, üretim ve satış aşamasında, en çok dikkat ettiğimiz iki şeyden biri giyilebilirlik, diğeri kalite."

Farklı ve rengarenk ayakkabıların adresi nr.39

Nişantaşı Süleyman Nazif sokakta büyük cam vitriniyle tüm ayakkabı tutkunlarını kendine çeken nr.39, adını 2006 yılında açıldığı tarihi binanın numarasından alır.

Tasarımcısı İpek Yılmaz'ın abisi Atakan Yılmaz ile kurduğu bu markanın hayranı çok. Hatta ünü Zürih ve Stuttgart'a kadar yayılmış.  Tasarımcı Yılmaz'ın hayali daha özel, daha kaliteli ayakkabılar üretip, dünyada Türk ayakkabı tasarımından bahsettirmek.

İpek Yılmaz'a yeni sezonu, koleksiyonunu ve nr.39 müdavimlerini bekleyen yenilikler;

Ayakkabılarda sonbaharda moda olacak renkler nelerdir?
2011–12 sezonunda leopar renklerinin canlı renklerle kombinesine tanık olacağız, ayrıca çam rengi ve bolca yılan baskısı ve art deco baskılarını göreceğiz.

Bu yaz “%100 gelin” adlı gelinlere özel bir koleksiyon ürettiniz. Peki, gelin adaylarına düğün ayakkabısı seçiminde tavsiyeleriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler?
Düğün ayakkabısı algısı günümüzde değişiyor, gelinliğin renginde ve tonunda olma şartı yıkılıyor. Bugün bize gelen birçok gelin, gelin koleksiyonumuzdan değil, renkli koleksiyonumuzdan alım yapıp, pembe bir gelin ayakkabısı seçebiliyor. Rahatlık konusu ise vazgeçilemez. Modelin çok bantlı olması hareket özgürlüğü sağlayabilir. Seçilen modelin platformunun fazla, eğiminin az olması yorgunluğu azaltacaktır. Hepsinden önce ayakkabının tamamının deri olması çok önemli, çünkü deri nefes alır, doğal olarak gelinin ayakları da.

 

 

Siz tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?
Ben her detaydan yola çıkabiliyorum. Bazen iki rengin kombinesiyle başlıyor, bazense bir aksesuardan. Çoğu zaman diğer objelerde gördüğüm detaylardan da etkileniyorum. Ama ayakkabı tasarımı denilen olgu, genellikle ayakkabı kalıbının üstüne çizim yapmakla başlıyor.

 

 

“Tasarım, üretim ve satış aşamasında, en çok dikkat ettiğimiz iki şeyden biri giyilebilirlik diğeri kalite.”

 

Her ayakkabınız farklı bir karakteri vardır tasarım aşamasında nelere dikkat ediyorsunuz?
Çok özgün modeller yapıyoruz. Tasarım, üretim ve satış aşamasında, en çok dikkat ettiğimiz iki şeyden biri giyilebilirlik diğeri kalite. Ayakkabının herhangi bir yerinin acıtmaması, kullanılan malzemelerin kalitesi, çizginin doğru yerlerden çizilmiş olması, her detay ayakkabıyı daha güzel yapıyor, ustaların elişçiliği, modelin özgünlüğü, renklemenin gücü ve sunum farkı, bunların hepsi bütün, hepsi bir araya geldiğinde hikâyeyi oluşturuyor.

Nr:39 hanımları için sonbaharda yenilikleriniz ve müjdeleriniz olacak mı? Müdavimlerin sıkça dile getirdiği babetler bu sene raflarınızda olacak mı?
Evet, bizden her daim istedikleri babetler geliyor, ayrıca 9 pont günlük kullanım için ama sıra dışı modeller var. Yine kendi tarzımızdan ödün vermeden sonbaharı yorumladık. Yumuşacık deriler çok bonkörce kullanıldı. Ancak bugüne kadar babetten kaçınmamızın sebebi hep fiyat ortalamalarımız oldu. Biz topuklu ayakkabı da üretsek, babet de üretsek birim maliyetimiz çok yüksek ve 219 TL en düşük perakende satış fiyatımızı daha aşağıya çekemiyoruz. 219 TL babet için yüksek bir fiyat olmasına rağmen babete yer verdik. Artık nr.39 un 'Niş' algısını yarattığını düşünüyoruz.

İpek Yılmaz
nr.39 Ayakkabı Tasarımcısı
Süleyman Nazif Sokak No:33 Nişantaşı - İstanbul

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 317

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1547

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1802

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 829

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1064

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön