Çocuklarınızın önünde kavga etmeyin!

Kavga ortamında büyüyen çocukların çok sağlıklı yetişkinler olamayacağı bir gerçek. Evet tartışmak ya da kavga etmek evliliğin bir parçası ancak bunu çocuğun yanında yapmamanın yolları var!

Çocuklarınızın önünde kavga etmeyin!

Bir konuda uzlaşmaya çalışırken, bazen kontrolünüzü kaybedip kendinizi hararetli bir kavganın içinde bulabilirsiniz. Ama, eşinizle olan tartışmalarınız çocuklarınızı etkiliyorsa, acilen anlaşmazlıklarınızı çözmek için başka yollar aramaya başlamalısınız. İşte size birkaç öneri:

 

İçinizden 10’a kadar sayın

Eşinizin yaptığı ya da söylediği bir şeye anında karşılık vermek yerine, önce içinizden 10’a kadar saymayı deneyin. Size çocukça gelebilir ama içinizden saymanın kazandıracağı 10 saniye, karşılaştığınız durumu ve ilk tepkinizi tartmanıza yardımcı olur. 10 saniye sonunda vereceğiniz reaksiyon, ilk tepkinizden çok farklı ve yapıcı olabilir.

 

Bir kelime bulun

Eşinizle birlikte bir kelime belirleyin. Bu kelimeyi ikinizden biri çocuklarınızın önünde yaptığınız tartışmanın kontrolden çıktığını ve kavgaya doğru gittiğini fark ettiğinde kullanacak. İkinizde bu kontrol kelimenin söylendiği anda tartışmanın kesileceği ve çocukların olmadığı bir ortamda devam edileceği konusunda anlaşmaya varmalısınız. Mesela kontrol kelimeniz “mutluluk” diyelim. Tartışma sırasında eşiniz ya da siz “mutluluk” dediği anda, tartışmayı birbirinize karşı tavır takınmadan keseceksiniz ve çocuklar yattığında ya da okula gittiğinde tekrar gündeme getireceksiniz.

 

 

Ortamdan uzaklaşın

Eğer bir kavganın yaklaştığını hissediyorsanız ve çocuklarınız etraftaysa hemen ortamdan sakince uzaklaşın. Mesela diğer odaya geçin ya da bahçeye, balkona çıkın. Eğer eşiniz peşinizden gelirse, çocukların etrafında bu konuda konuşmak istemediğinizi ve tartışmaya onların olmadığı bir ortamda devam etmek istediğinizi söyleyin.

 

Tutarlı olun

Yukarıda verilen önerilerin hepsini aynı anda yapmaya kalkmayın. Duruma göre birini seçin. Çocuklarınızın önünde kavga etmek istemiyorsanız, tutarlı bir şekilde bu kavgayı başlamadan nasıl sonlandıracağınıza eşinizle birlikte karar verin ve uygulayın.

 

Bazen çocukların önünde kavga etmek faydalı olabilir

Eğer anlaşamadığınız konuda uygar bir şekilde, birbirinize karşı saygınızı kaybetmeden tartışabiliyorsanız, farklı fikirlerinizi birbirinizi incitmeden ortaya koyduğunuzu ve bir anlaşma yolu bulmaya çalıştığınızı görmek, çocuklarınıza, kendi ilişkilerini kontrol etme ve anlaşmazlıklarını çözmeleri açısından çok faydalı olabilir.

 

GÜÇLÜ BİR KIZ ÇOCUĞU YETİŞTİRMEK... Bugün Dünya Kız Çocukları Günü. ... ERKEK ÇOCUK YETİŞTİRMEK Huzurlu, mutlu ve kendine güvene...

Daha iyi bir ebeveyn olmak için yapmanız gereken 10 şey
+11
İyi bir ebeveyn olmak; destek olan, empati kuran, teşvik eden, sorumluluklarının bilincinde, iyi alışkanlıklara yönlendiren ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bir kişilik oturtarak pozitif bir rol modeli olmaktır. İşte size daha iyi bir ebeveyn olmanıza yardımcı olabilecek 10 yol:

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2390

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6338

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4009

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5939

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 704

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön