Boşanma korkusu insanları evlilik fikrinden soğutuyor mu?

Yeni bir araştırmaya göre, birlikte olan genç çiftler, boşanma sonrası ağır yükü üstlenmek istemediklerinden “Hayır” diyorlar.

Boşanma korkusu insanları evlilik fikrinden soğutuyor mu?

Evlilik, kadınları erkeklere karşı korumak için yasal bir koruma kalkanı geliştirdiğinden bazen feminist bir kurum olmasından suçlanıyor. Fakat yapılan çalışmaya göre erkekler kadar kadınlar da evliliği bir tuzak olarak görüyorlar.Ohio'da Cornell ve Central Oklahoma Üniversitesinde yaşları 18- 36  arasında olan ve 61 birlikte olan çift üzerinde yapılan araştırmaya göre kadınlar -genellikle düşük gelirli olan kadınlar- evlilik tuzağına düşmekten ve işler ters gittiğinde çıkış yolu bulamamaktan korkuyorlar. Araştırmaya katılanların aynı zamanda boşanma hakkında da ciddi tedirginlikleri olduğu ortaya çıktı. %67'sinin boşanmanın getrirdiği sosyal, duygusal ve ekonomik eksilerden yana tedirginlikleri var. Araştırma ayrıca çiftlerin evlenmek yerine birlikte yaşamayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor.Orta sınıf çiftler, evlilikten az geliri olan çiftlere göre daha az korkuyorlar. Geliri az olan çiftler için evliliğin bir tuzak gibi görünmesinin nedeni evlendiklerinde iş yükü ve sorumluluklar daha çok artması. Orta sınıf ise daha pozitif bir şekilde evliliğin sadakat üzerine kurulan bir kurum olduğunu düşünüyorlar. Fakat az gelirli kadınlar bunun evliliğin Hiçbir karının olmadığını aksine bakacağın bir insanın daha ekleneceğini düşünüyorlar.Buna benzer Birkaç araştımanın ortaya koyduğu sonuç ise; yüksek gelirli çiftler beraber yaşamayı, evliliğin gelişmesi için olumlu yönde kullanmak için tercih ederken, düşük gelirli çiftler beraber yaşamayı bile düşünmüyorlar. Bunun nedenlerinden biri de düşük gelirli olanların evliliğin onlar için ekonomik olarak bir güvence vermeyeceğindeni, sürekli iş aramak içinbaşka yerlere gitme olasılıklarından.

 

Sonuca baktığımızda ekonomik koşullar, sadakate bağlı hayat kurmanın önüne geçiyor. Bu araştırmaya göre anlaşılan o ki, insanlar artık evlenmek istemiyor, o zamanlar eskide kaldı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2511

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1190

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 381

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 695

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1846

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön