Aşık olduğumu nasıl anlarım?

Aşık olduğunuzda hem bedeninizin hem de duygularınızın harekete geçtiğini biliyor muydunuz?

Aşkın üzerinizdeki etkileri

Aşk, herkesin yaşamak istediği yaşam deneyimlerinden biridir. Bilim adamlarına göre, birey aşık olduğunda beyindeki keyif merkezi harekete geçiyor ve bu da baş dönmesi ve canlılık gibi duyguları tetikliyor. Eros’un güçlü okları aynı zamanda kalbin hızlanmasına da sebep oluyor. Tekrar tekrar aşık olmak belki de bu yüzden doktorların önermeyeceği bir durum olabilir.

Fiziksel etkiler

Aşkın vücut üzerinde, terleme, nemli eller, sindirim problemleri, iştah kaybı, dilatasyon ve kalp atışında hızlanma gibi fiziksel etkileri vardır. Bunun yanı sıra dopamin, adrenalin ve norepinefrin gibi kimyasalların salınımı da artar ve öfori, hızlı kalp atışları, huzursuzluk ve meşguliyete sebep olur diyor Loyola Üniversitesi’nden Dr. Domeena Renshaw. Sonuç olarak öfori duyguları, konfor, güvenlik gibi solmaya başlar ya da ‘ne düşünüyordum?’ serzenişleri sahneye çıkar.

 Duygusal etkiler


Sırf aşık olma semptomları gösteriyorsunuz diye, bu aşık olduğunuz anlamına gelmez. “Aşık olmanın sakinleştirici bir etkisi vardır” diyor Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden kalp fizyoloğu Dr Richard Moss. “İnsanlar aşık olduktan bir süre sonra, kalp hızları daha düşük olma eğilimindedir.” Aşık olmanın yaratıcılık, baş dönmesi, güçlü ve coşkulu olmak gibi bazı olumlu etkileri vardır. Ama bu aşk takıntı ve bağımlılık haline gelirse duygular sağlıksız ve tehlikeli bir hal alabilir. Uzmanlara göre, birisi olmadan yaşayamayacağını hissetmek insanda ‘ilişki bağımlılığı’ yaratır ve bu da duygusal olarak yıkıcı, tek taraflı ve kötü niyetli bir ruh halidir.

 


Yüksek beklentiler

Makul olmayan beklentiler, ilişkide hayal kırıklığı ve tatminsizliğe sebep olabilir. Aşkın etkileri, ulaşılamaz bir fantezinin görkemli görüntülerini motive edebilir. Okunan aşk romanları ya da izlenen romantik komediler, bireylerde bozuk ilişki görünümlerine yol açabilir. Aşık olduktan sonra herkes mutlu bir son ister ama ilişkide imkansız standartlar yakalamaya çalışmak birlikteliği mahveder. Kimse mükemmel değildir ve sevgilinin tüm ihtiyaçlarınızı karşılaması beklentisi mantıksızdır.Rasyonelleştirilme

İnsanlar aşık olduğunda, ilişkinin başındaki uyarıcı işaretleri görmezden gelmeye meyillidirler. “Aşık olmak iyi hissetmeye sebep kimyasalları harekete geçirir ve bu da bireyin düşünce süreçlerini bozarak ilişkinin net bir resmini görmeyi engelleyebilir” diyor Dr. Domeena Renshaw.Fantezi

Aşık olmak sahte umutlar ve kaderin ne getireceğine dair gerçekçi olmayan düşünceler oluşturmaya sebep olabilir. Bir ilişkinin kaderinin önceden belirlenmiş olduğunu düşünmek, sağlıksız bir ilişkiyi zorla sürdürmeye çalışmaya sebep olabilir. Bazı insanlar romantik romanları eğlenmek için okusa da bazıları gereğinden fazla ciddiye alır ve ‘sonsuza kadar mutlu yaşadılar’ kısmına özellikle bayılır. Time dergisine göre, 51 milyon Amerikalı bu romanları okuyarak gerçekçi olmayan inançlarla ilişkiye başlıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 203

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 564

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 514

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 546

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 915

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön