Orgazmik baş ağrısı nedir?

Orgazmik baş ağrısı nedir, tedavisi nasıldır? Prof. Dr. Okan Bölükbaşı anlatıyor.

Cinsel ilişki kâbusa dönüşmesin!

Baş ağrısı; ilişki sırasında ya da orgazm ile ortaya çıkabilir. Bu baş ağrıları genellikle iyi huyludur ancak çok nadiren tehlikeli durumlara da yol açabilir. Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı orgazmik baş ağrısı konusunda sık sorulan soruları yanıtladı.

 

Orgazmik baş ağrısı nedir?

Orgazmik baş ağrısı, cinsel ilişki sırasında görülen bir baş ağrısı türüdür. Tıp dilinde “Coital Cephalgia” ya da “Orgazmik baş ağrısı” olarak bilinir. Cinsel ilişkinin ön sevişme evresinde ya da daha sıklıkla orgazm evresinde görülür. Başlangıçta künt bir ağrı iken orgazma yakın dönemde keskin bir ağrı şeklinde hissedilebilir. Hastanın yaşadığı korku ve ağrının şiddeti ilişkiden kaçınmasına yol açabilir. Masturbasyon ve boyun ya da yüz kaslarının ani kasılmasına neden olan olaylar da bu tür ağrıları tetikleyebilir.

 

Orgazmik baş ağrısı kimlerde görülür?

Orgazmik baş ağrısı, hem erkek hem de kadınlarda görülebilir ancak erkeklerde rastlanma sıklığı daha fazladır. Hastalar utandıkları için bu şikâyetleri dile getirmemektedirler. Bu nedenle hastalığın görülme sıklığının yüzde 1 oranından daha fazla olduğu düşünülüyor.

 

 

Orgazmik baş ağrısı tehlikeli mi?

Bu tür ağrılar, migren türü baş ağrılarının yakın akrabasıdır. Ancak nadiren de olsa beyin damar yırtılması bu tür ağrılara (ilk dakikalarda) yol açabilir. Kafa ya da beyin içinde kan birikimi gelişebilir ki bu durum ani ölüm nedenleri arasındadır. Cinsel ilişki baş ağrısı tanısı konulan hastalarda bu duruma yol açabilecek diğer ölümcül nedenleri bertaraf edebilmek için hiç olmazsa bir kez beyin MR incelemesi yapmak gerekir. Yine de zeminde ölümcül bir sorun bulunması olasılığı oldukça düşüktür.

 

İleri inceleme gerekir mi?

Cinsel ilişki baş ağrısının beyin kanaması ya da beyin damar yırtılması gibi ölümcül bir sorunun işareti olup olmadığının anlaşılması için MR ile beyin ve beyin damarlarının incelenmesi gereklidir. Hastalar tanının doğrulanması için bir nöroloğa başvurmalıdır.

 

Orgazmik baş ağrısı tedavisi mümkün mü?

Tedavisi oldukça basit ve ucuzdur. Migren kriz tedavisinde kullanılan ilaçlarla kolaylıkla yapılabilir. Bazı hastalarda ağrı orgazmdan hemen sonra olur ve birkaç saat dinlenme ile geçer. Nadiren, üç dört gün düşük şiddette devam ettiği görülebilir.

 

 

Orgazm ile ilgili gerçekler
+14
Kadınlar da erken boşalır
Erken boşalma ile ilgili çok şey duymuşsunuzdur ama genellikle bir erkek problemi olarak yansıtılır. Ön sevişme anında ya da birleşme olduktan kısa bir süre sonra boşalma problemi için kullanılır. Doktorlara göre erkeklerin yüzde 20 ila 30'u arası, hayatlarının bir döneminde mutlaka bu problemle karşılaşırlar. Ama erken boşalmak sadece erkeklere özgü bir sorun değil. 18 ila 45 yaşları arasındaki Portekizli kadınlar üzerinde yapılan son bir araştırmaya göre, yüzde 40 oranında bir kısım orgazma niyetlendiklerinden önce ulaşıyor ve yüzde 3’ü bunu kronik olarak yaşıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 82

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 451

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 417

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 508

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 839

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön