Seksomanya (uykuda seks) hakkında neler biliyorsunuz?

Uykuda seks yapıp, sonrasında hiçbirini hatırlamadığınız oldu mu ?

Seksomanya (uykuda seks) hakkında neler biliyorsunuz?

Hepimiz uyurgezerlik hakkında bir şeyler duymuşuzdur, bazı insanların uykuda konuştuklarını, hatta uykuda yemek yediklerini. Fakat uykuda seks yapıp, sonrasında hiç bir hatırlamadığınız oldu mu ? Buna “seksomanya” (uykuda seks) deniyor ve evet bazı insanların hatırlamadığı olabiliyor.

 

ABD’de yaşayan 40 yaşındaki Adrew Machin, 21 yaşındaki kıza tecavüz etmekten yargılandığı ve 3 yıl süren davanın, mahkemenin tecavüz esnasında sanığın uykuda olmasına karar vermesiyle beraat etti. Machin, kurbanın alkollü olduğunu ve seks onayı olmadığını kabul ediyor. Machin 25 yıldır uykuda davranış bozuklukları sergiliyor, buna uzun süreli partneriyle uykuda seks yapmak da dahil. Uyandığında ne olduğunu anladığında ise kendini iğrenç hissediyor.

 

Machin, mahkemede göz yaşlarıyla, “Ben sadece uyuyorum, nerde olduğumu ve ne zaman uyandığımı bilmiyorum, tek istediğim kıza yardım etmekti, onu incitmek istemedim ve kendimi iğrenç hissediyorum” dedi.

 

Eşi 38 yaşındaki Denise Jacks, The Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, Machin’in uzun süredir seksomanya olduğunu söylüyor, “Uykusundan hipnotize olmuş gibi uyanıp, sanki başka biri tarafından uzaktan kumanda ile onu yönetiyormuşçasına  hareket ediyor” diyor ve ekliyor, “Bu yüzden kendinden tiksiniyor ve bu konuda herhangi bir şey yapamıyor.”

 

Seksomanya, bir çeşit parasomnia (uyku boyunca görülen davranış ve vücut fonksiyonlarında bulunan değişiklik) olup, uykuda gerçekleşen sapkın ve psikolojik bir vaka. 

 

Victoria Üniversitesi Psikoloji profesörü Gerald Kennedy’nin Vice dergisine verdiği röportajda “Seksomanya olan kişi seksüel bir rüya görmüyor sadece kendiliğinden istem dışı şekilde hareket ediyor” şeklinde açıklıyor.

 

Londra Ulusal Neroloji ve Nörolojik Cerrahi hastanesinde Nöroloji Profesörü olan Matthew Walker, BBC’ye yaptığı bir açıklamada “Seksomanya, çok ciddi bir vakadır, ve tespiti çok önemlidir çünkü tecavüz vakalarında bir mazeret olarak kötüye kullanılabilir” diyor.

 

Kennedy, seksomanya etkisi altındaki kişilerin uyurgezerlik veya diğer uyku bozuklukları geçmişlerinin olması gerektiğini, aniden ve beklenmedik bir şekilde seksomanya hastalığının ortaya çıkamayacağını söylüyor.

 

Bu hastalıktan diğer hastalıklarda olduğu gibi erkekler gibi kadınlarda etkilenebiliyor. Bazı durumlarda ailede bir kaç kişide rastlanabiliyor, Machin’in kız kardeşi Kathy Pickerin’in de seksomanya olması gibi. Mahkemede ağabeyi için tanıklık eden Kathy, “Uyurken seks yapıyorum, bunu evlendikten sonra kocamın bana söylemesiyle fark ettim, kesinlikle hatırladığın bir şeyler olmuyor, ne söylediğimin ve ne yaptığımın farkında olmuyorum.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2657

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6632

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4161

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6004

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 758

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön