Tüp bebek tedavisinde stres faktörü

Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, çocuk isteyen çiftlerin kaygılarını kontrol etmeleri gerekmekte olduğunu belirtti.

Bebek istiyorsanız kaygılanmayın

İnfertilitenin (kısırlık) 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu olduğunu hatırlatan Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, "Sebepleri saymakla bitmez ancak genel itibariyle değerlendirdiğimizde %30-40 kadın %20-30 erkek %20 her iki çiftten kaynaklı, bir de %18-20’lik kısım açıklanamayan infertilite grubudur. Son grup, bilim dünyasının da oldukça ilgisini çekmektedir. Ortada hiçbir gerekçe yokken çocuk sahibi olamamanın açıklanmasın da psikolojik nedenlerin yattığı düşünülmektedir. Sonuçta çocuk sahibi olmak için iyi bir yumurta iyi bir sperm olduğu kadar iyi bir psikolojinin de olmazsa olmaz olduğu bir gerçektir, bu yüzden çocuk isteyen çiftlerin kaygılarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bunun için hastaların kişisel gelişim kitapları okumalarını, spor yapmalarını buna rağmen kaygı ile baş edememeleri durumunda profesyonel destek almalarını mutlaka öneriyorum. Sonuçta kesin olan ruh bozulursa beden, beden bozulursa ruh sağlığı da bozulacaktır" diye konuştu.

 

Yeni teknolojiler başarıyı arttırıyor

Kadınlarda ilk 20 yıl üreme verimliliğinin yüksek olduğunu, ancak 35 yaşından sonraki dönemde bu verimliliğin azalmaya başladığını ifade eden Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler verdi:

 

"Çocuğu olmayan her çift paniğe kapılmamalı. Eşler bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa mutlaka bir uzmana görünmelidir. Bebek sahibi olamayan çiftlerin tedavisine başlanmadan önce sorunlarının ne olduğunu doğru belirlemek büyük önem taşır. Çiftlere yapılan gerekli kontroller sonrası uygun tedaviye başlanmalıdır. Tedavi yöntemleri sürekli olarak gelişmektedir, bunlardan birisi olan mikroakışkan çip teknolojisi ise Amerika'da Harvard Üniversitesi’nde Türk bilim adamı tarafından bulunan yeni bir teknoloji ile spermler, kadın genital sisteminin doğal ortamını fizyolojik olarak taklit ederek hazırlanan çiplerde yüzdürülerek seçilmekte ve bu spermlerle yapılan mikroenjeksyonlardaki sonuçlar, tekniğin yeni olmasına rağmen ,yüz güldürmektedir. Henüz yeterli bilimsel çalışma yapılmamış olmasına rağmen , gerek tüp bebek , gerekse IUI(aşılama) için sperm hazırlamada kullanılan bu yöntem , alışılmış metotların yerine geçecek gibi görünüyor." 

 

 

Tüp Bebek tedavisi ile ilgili her şey HTHayat.com Tüp Bebek sayfasında!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Haziran 2016 Cuma 13:37

  transferden sonra 3-4 gün dinlensen yeterli, ev işi yapma, kendini yorma , protein ağırlıklı beslen.

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2016 Pazartesi 19:38

  Ben çalışan bir bayanim ve tüp bebek yaptıracagim tüp bebek yaptırdığımda doktor um normal hayatına devam edebilirsin diyor acaba ne kadar doğru ben yurtdışı ında oturuyorum dinlenmelimi yoksa işime devam mı etmeliyim

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1517

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7273

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 195

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6086

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2861

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön