Tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisinde düşük riski ile ilgili merak edilenleri açıklıyor

Tüp bebekte düşük riski fazla mıdır?

Tüp bebek tedavisi normal yollardan gebelik elde edemeyen çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle gebeliğin oluşturulmasında başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak gebeliğin elde edilememesi, düşük riski gibi konular çiftlerin sıkıntılı bir süreç geçirmesine neden olur. Çünkü bu yöntem hem maddi olarak, hem de manevi olarak oldukça külfetlidir.

 

Gebelik başladığında bile düşük riski çiftleri huzursuz eder. Gebelikte düşük genellikle 20. haftadan önce gerçekleşen gebelik kayıplarını ifade eder. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Gebelik kesesinin oluşmamış olması, kanama, embriyonun gelişmemiş olması gibi sebepler bunda etkili olabilir. Düşük en çok embriyodaki kromozomal bozukluklardan kaynaklanır. Bunların dışında kadının rahminden kaynaklanan sorunlar, enfeksiyonlar, çift rahim gibi etkenlerde düşük sebebi olarak kabul edilir.

 

Tüp bebek yapmak için yaş sınırı kaçtır?

 

Tüp bebekte düşük riski

Gebeliklerde yaklaşık % 20 oranında etkili olan düşüklerin çoğunluğu ilk 3 ay içinde gerçekleşiyor. En büyük risk ilk 8 hafta içinde oluyor. Embriyonun rahim içine tutunamaması maalesef düşük olasılığını arttıran bir etkendir. Gebeliğin normal yollardan ya da tüp bebekle sağlanması düşük riskini değiştirmez. Her gebelikte bu risk bulunmaktadır. Aksine tüp bebekle gebe kalan kadınlar doktor kontrollerine daha fazla önem verirler. Bu etken düşüklerin bazı sebeplerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin vajinal kanamaların daha erken aşamadan tespit edilmesini ve müdahale edilmesini sağlayabilir. Bu sayede gebeliği devam ettirilmesi mümkün olabilir.

 

 

Tüp bebek yöntemiyle gebe kalmış kadınların düşük risklerine sahip olması, normal yollardan gebe kalan kadınlardaki oran nispetinde düşük olasılığını arttırır. Bu nedenle tüp bebekle gebe kalan kadınların rutin doktor kontrollerine özenli bir şekilde devam etmesi ve önerilere uyması tavsiye edilir.

 

Gerekirse yaşam tarzı değişikliklerine gidilerek, düşük riskleri azaltılmalıdır. Ancak bütün düşük riskleri için bu şans bulunmamaktadır. Buna rağmen doktor kontrolünde olmak, kadının gebeliğini tamamlanmasına, gebeliğin doğumla sonuçlanmasına yardımcı olur. Tüp bebek yönteminde bebeklerdeki kromozomal bozukluk düşük riskine normal gebelikler kadar sahiptir. Ancak tüp bebek yönteminde prenatal genetik tanı denilen embriyonun genetik incelemesi yapılarak, bu genetik kusurların bertaraf edilmesini sağlayabilir.

 


Prof. Dr. Bülent Tıraş

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 248

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3091

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7176

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4307

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6107

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön