İkinci tüp bebek denemesi için en uygun zaman hangisi?

Dr. Alanur Güven, tüp bebek tedavisi başarısız olduğunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Tüp bebek tedavisini tekrarlamak için uygun zaman hangisi?

Günümüzde oldukça gelişen tüp bebek tedavisinde başarı şansı her geçen gün artıyor. Ancak çeşitli faktörlere bağlı olarak, tüp bebek tedavisinde her zaman başarı elde etmek mümkün olamayabiliyor. 


Tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla neticelenmesi sonrası yapılabileceklere değinen Dr. Alanur Güven, "Çiftlerin maddi ve manevi olarak yeniden tedaviye hazır hissetmesinden sonra 2-3 ay içerisinde yeniden tedaviye başlanabilir. Şayet anne adayının yaşı 35'ten küçük ise verilen ara daha uzun olabilir. Ancak anne adayı 35 yaşından büyük ise bir adet siklusundan hemen sonra tedaviye yeniden başlamak gerekmektedir" diye konuştu.

 

 

Mikroenjeksiyon yönteminden sonra ne kadar ara verilmeli?

Dr. Güven, "Klasik tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi bu süre mikroenjeksiyon yöntemi için de geçerlidir. Fakat tedavisi sırasında OHSS ya da yumurtalık kisti gibi olumsuz durumlar söz konusu olmuş ise ilk olarak bu sorunların tedavisi sağlanmalıdır" dedi.

 


Anne adayının yaşı konusu hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Güven, anne adaylarının yaşının ilerledikçe gebe kalma şansının azaldığını söyledi. Yumurtalık rezervlerinin azalması sonucunda da gebe kalma şansının ciddi bir oranda düştüğünü dile getiren Güven, bu gibi durumlarda başarısızlıklardan sonra tedaviye uzun süre ara verilmemesi gerektiğini belirtti.

 

"Yaş faktörü etkili"

35 yaşından ileri olan anne adayları için ise ilk denemede başarısızlık söz konusu olduğunda bir adet döneminden sonra yeniden tedaviye başlanması gerektiğini vurgulayan Güven, tüp bebek tedavisindeki başarısızlık oranlarına da değinerek şunları söyledi: "Tüp bebek tedavisinde başarısızlık oranları, anne adayının yaşına bağlı olarak değişmektedir. Kısırlık sebepleri ve yumurtalık rezervlerinin durumuna göre başarı oranı belirlenmektedir. Çiftler, bu beklenti ile tedaviye başlamalıdır. İlk denemede başarısızlık olması, diğer denemelerde de başarısızlık olacağı anlamına gelmez ancak yardımcı üreme yöntemlerinde yüzde yüz başarı oranının olmadığının bilinmesi oldukça önem teşkil etmektedir."

 


"Kadınların doğurganlığının en verimli olduğu çağlarda tedaviye başvurması ile başarı oranı yüzde 60'tır" diyen Güven, "Ayrıca bu oran çiftlerin sorunlarına yönelik alternatif çözüm yolları ile arttırılabilir. Fakat ileri yaş nedeni ile bu yüksek başarı oranı düşmektedir. 40 yaşındaki anne adaylarının başarı oranı yüzde 20, 40 yaşından sonraki anne adaylarında ise ciddi bir düşüş izlenmektedir" diye konuştu.

 

 

Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 37

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 555

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1925

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2141

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 953

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön