Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması işlemi nasıl yapılır?

Dr. Bülent Urman, tüp bebek sürecinin önemli aşamalarından biri olan yumurtalıkların uyarılması sürecini anlatıyor.

Yumurtalıkların uyarılması

Tüp bebek sürecinde yumurtalıkların uyarılması ne demek?

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olma sürecinde ilk yapılan işlemlerden biri sayılan yumurtalıkların uyarılması işlemi, hamilelik şansını arttırabilmek için çeşitli ilaçlar ile takviye yapılarak sağlıklı ve verimli yumurta hücreleri oluşmasına yardımcı olma işlemidir. Yumurtalıklar bu ilaçlar sayesinde uyarılır ve yumurtlama dönemi geldiğinde daha sağlıklı foliküller elde edilmiş olur.

 

 

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması nasıl olur?

Öncelikle adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde temel ultrason incelemesi yapılarak rahmin ve yumurtalıkların durumu incelenir, kanda da östrojen hormonu seviyelerine bakılır. Duruma göre de yumurta uyarma işleminde kullanılacak ilaç dozuna karar verilir.

 

Uyarı tedavisi başladıktan sonra belirli aralıklarla kontrol muayenesi yapılır. Bu kontrollerde vajinal ultrasonografi yapılarak gelişen folliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Zaman zaman yumurtalıkların ultrasonda gözlenen durumuna göre kanda östrojen incelemesine gerek duyulabilir.

 

 

Tedavide amaç mümkün olduğunca fazla sayıda 16-20 mm çaplı follikül elde etmektir. Takipler esnasında kandaki östrojen düzeyleri kontrol edilerek ilaç dozu ayarlaması yapılabilir. Hedef 14 mm'den büyük follikül başına 200 pg/ml östrojen düzeyine ulaşmaktır. Folliküller yeterli büyüklüğe ulaştığında, son olgunlaşmayı sağlamak için 5.000-10.000 ünite human chorionio gonadotropin (hCG hormonu) enjeksiyonu yapılır.

 

Yumurtaların uyarılması tedavisinin süresi değişken olmakla birlikte ortalama 10 -11 gündür. Çatlatma iğnesinden 32-36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılır.

 

 

Ultrason takipleri sırasında değerlendirilen bir diğer faktör de rahimin içini döşeyen ve endometrium adı verilen tabakanın yapısı ve kalınlığıdır. Gebelik oluştuğunda sağlıklı embriyo rahim içi dokusuna  (endometriuma) yerleşeceğinden buradaki yapı son derece önemlidir. HCG gününde endometrium 6 mm veya daha ince olduğunda gebelik şansı azalmaktadır. Endometrial kalınlığın 14 mm'den fazla olması da olumsuz etki yaratmakta ve gebelik elde edilse bile düşük olma olasılığı artmaktadır.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 203

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 565

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 514

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 546

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 916

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön