Suni sancı lohusa depresyonuna sebep olabilir

Gereğinden fazla medikalleşen doğum anlayışı ve müdahaleler, annelerin hormonlarının olması gerektiği gibi çalışmamasına ve depresyon gibi sonuçlara neden olabiliyor. Bu müdahalelerden en sık kullanılanı ise Pitocin, yani suni sancı.

Suni sancı lohusa depresyonuna sebep olabilir

Chicago’da yapılan ve J Midwifery Womens Health dergisinde yayınlanan “Doğum Sürecinin Ötesi: Doğal ve Sentetik Oksitosinin Anneliğe Geçişteki Rolü” adlı araştırmada, doğum sürecinde Pitocin (suni sancı) alan annelerin doğum sonrasında lohusa depresyonu yaşama ihtimalinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

 

Araştırmaya göre, kaygı bozukluğu ve depresyon geçmişi olan ve doğumunda Pitocin alan annelerin doğum sonrası depresyon yaşama ihtimali %36 artıyor.

 

Daha önce herhangi bir depresyon öyküsü olmayan ve doğumunda Pitocin alan annelerde ise bu oran %32.

 

Pitocin nedir?

Pitocin ('pitosin' okunur), suni sancı olarak da bilinen ilacın adıdır. Hamilelikte ve doğum sürecinde önemli bir rol oynayan oksitosin hormonunun yapay halidir.

 

 

Hangi durumlarda pitocin kullanılır?

Doğumda rahmin kasılmasını ve kasılmaların düzenli bir şekilde gerçekleşerek bebeği dışarı itmesini sağlayan hormon olan oksitosin, yeterince salgılanamadığında kasılmalar azalır, doğum yavaşlar, hatta bazen durabilir. Böyle durumlarda damar yolu ile (serum aracılığıyla) Pitocin takviyesi verilerek sancılar yeniden düzenlenebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda Pitocin, doğumu başlatmak için de kullanılıyor.

 

Pitocin neden depresyona neden oluyor?

New York Manhasset’taki Feinstein Enstitüsü’nde çalışan doğum sonrası psikiyatristi Dr. Kristina Deligiannidis, yaptığı araştırma sonucunda suni sancının lohusa depresyonu riskini artırdığını kanıtladı. Araştırmadan önce, Pitocin’in doğum sonrasında depresyon riskini azaltacağını öngördüğünü açıklayan Deligiannidis, oksitosinin bir tür ‘iyi hisset’ hormonu olduğu için böyle bir sonucu beklediğini söyledi. Ancak çalışmada bunun tam tersi bir sonuca ulaşıldı.

 

 

Araştırmacılar, suni oksitosinin, doğal oksitosinle kıyaslandığında aynı etkiyi gösterememesinin bu tezata neden olduğunu söylüyor. Pitocin doğumda kasılmaları tetikleyip doğumu mümkün kılabiliyor ancak doğal oksitosinin sebep olduğu mutluluk ve bağlanma ile ilgili hisleri sağlayamıyor.

 

Doğum, birçok hormonun aktif olarak çalıştığı karmaşık bir süreç. Bu hormonların fiziksel etkileri kadar, duygusal etkilerinin de doğum sürecinde, doğum sonrasında ve emzirmede çok önemli rolleri var. Annenin doğum deneyimi ve doğumdan sonra bebeğiyle bağ kurarken yaşadığı hisler de bu hormonların etkisi altında olabiliyor. Oysa doğum sürecinde vücuda suni oksitosin hormonu veriliyor olması, bu süreçleri doğrudan etkileyerek doğal işleyişi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Doğal olarak hormonlarının da desteklemediği bir ruh haline bürünen anne de, emzirmeye başladığında ve bebeğiyle yeni hayatına uyum sağlamaya çalışırken çeşitli duygusal zorluklarla karşılaşabiliyor.

 

 

Uzman Psikolog Neşe Karabekir anlatıyor: 

Lohusa depresyonu nedir?

 

 

 

 

Duygu İslamoğlu

dislamoglu@hthayat.com

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2300

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6222

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 3951

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 5920

 • Vintage giyim önerileri
  Vintage giyim önerileri

  Süresi : 02:55 İzlenme : 693

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön