Doğum sonrası saç dökülmesi normal mi?

Saç bakım uzmanı Evrim Bayraktar, doğumdan sonra oluşan saç dökülmesi hakkında önemli bilgiler verdi.

Doğum sonrası saç dökülmesi normal mi?

Hamilelik birçok zorluğunun yanında birtakım beklenmedik hoşluklar da getirir. Bunlardan bazıları cildinizin parlaması, saçlarınızın hiç olmadığı kadar sağlıklı ve gür gözükmesidir. Rahimdeki bebeği beslemek için artan kan hacminin ve değişen hormonların bunda etkisi var tabii ki...

 

Bebek doğduktan sonra cildinize ve saçına değmiş olan sihirli değnek bir anda etkisini yitiriverir. Aşırı talepkâr bir canlıya vakfettiğiniz günleriniz hem yorgunluk hem de bakımsızlık olarak geri döner ilk başlarda. Üstüne üstlük bir de saç dökülmesi başlar. Yeni annelerin kâbusu olan saç dökülmesini Akademi Saç Terapi kurucularından saç bakım uzmanı Evrim Bayraktar’a sordum...

 

Doğumdan sonra bir yıl sürebilir

Kadınlarda hamilelik boyunca yükselen östrojen hormonu saçı taçlandırarak dökülmenin en az seviyede kalmasını sağlar. Saçlar östrojen desteğiyle uzama evresini devam ettirir ve dökülme doğum sonrası döneme ertelenir. Dolayısıyla hamilelik dönemi boyunca dökülen saçların sayısı oldukça azdır. Gebelik sonlandıktan yaklaşık 2-6 ay sonra hamilelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonu normal seviyesine dönmeye başlar. Böylece hamilelik boyunca dökülmesi ertelenen saçlar toplu şekilde normal döngüsü olan dökülme sürecini yaşarlar. Bu sebeple doğum sonrası yoğun saç dökülmelerine sık rastlanır ve bu durum normal kabul edilir. Bazı kişilerde emzirme sebebiyle bu dökülme süreci daha da gecikerek 9-12 ay sonra da görülebilir.

 

Korkmayın geçecek!

Bu dönem saçların toplu halde yenilenme dönemidir. Normal koşullarda bu geçici bir saç dökülmesidir ve kişide kalıcı bir saç kaybı yaratmaz. Dökülen saçlar zaman içinde tamamen geri kazanılır. Ancak hamilelik sonrası dönemdeki uykusuzluk, düzensiz beslenme, stresli yaşam gibi faktörler vücudu olumsuz etkileyebildiği için saçın yenilenme sürecini de geciktirebilirler. Bu dönemde kan değerlerinizin sağlıklı seyrettiğinden ya da başka bir sağlık sorununuz olmadığından emin olun. Bunun dışında deri sağlığı da saçın sağlıklı geri kazanımında önemli bir rol oynar. Saçın sık yıkanması, yağlı bırakılmaması, kepek tipi saç deri sorunlarının giderilmesi de önemlidir.

 

Kan testi yaptırın!

Normal koşullar altında doğumdan yaklaşık bir yıl sonra saçlar eski hacmini geri kazanır ve dökülme normale döner. Ancak doğumdan önce de saçında sorun yaşayan adaylar için hamilelik sonrası dönem saç kaybı için tetikleyici rol oynayabilir. Hamilelik öncesi saç kaybı öyküsü bulunan adayların, hamilelik sonrası saç dökülmesi yaşaması durumunda, saçın yenilenme dönemine gireceği 1 yıl içinde çeşitli önlemler alması gerekebilir. Bu kişilerin özellikle saç kaybını artırabilecek bir sağlık sorunu olup olmadığının sıkı takip edilmesi gerekir. En basit önlem öncelikli olarak bir kan testi aldırmaktır.

 

Bunları mutlaka yapın

 • İyi ve dengeli beslenin.
 • Proteinden zengin besinler; kırmızı et, balık, yumurta, peynir, yoğurt yiyin.
 • Saç derinizi temiz tutun.
 • Saç derinizde kepek, kaşıntı varsa daha profesyonel şampuanlar kullanın.
 • Saç gelişimini hızlandırmak için saç derisine sürülen bakım losyonlarından destek alın.
 • Stres arındırıcı aktivitelere katılın. Yoga, egzersiz, açık havada yürüyüş yapın.
 • D vitamini saç ve saç derisi sağlığında çok önemli; güneşli güzel günlerde evde kalmayın.

 

 

Haber: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1440

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7263

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 184

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6076

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2851

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön