Gebelikte kafein ne kadar riskli?

Uzmanlar tam olarak kanıtlanmamış bile olsa 9 aylık bir dönemde kafein kullanmak için bebeğinizi kaybetme riskini göze almanın yanlış olduğunu söylüyorlar.

Gebelikte kafein ne kadar riskli?

Çeşitli araştırmalar, düşük riski ile kafein tüketimi arasında bağlantılar olduğunu göstermektedir. Fakat tam olarak nasıl etkilediği hiçbir zaman netleşmedi. Gerçekten kafein düşük riskini artıyor mu? Yoksa düşük riski az olan kadınlar zaten kafein tüketmiyor mu? Yapılan bir araştırmaya göre, gebelikleri süresince her gün 200 mg.'dan daha fazla kafein tüketen kadınların düşük riski, gebelikleri süresince kafein kullanmayın kadınlarınkine oranlar 2 kat daha fazla. Doz arttıkça, risk de artıyor.Tam olarak riski nasıl arttırdığı bilinmese de, annelerin bu konuda dikkatli olması ve gebelik süresince kafein kullanmamaları gerekiyor. En azında ilk 4 ay hiç kullanmamaları, eğer çok istiyorlarsa sonraki aylarda aşırıya kaçmadan kullanmaları, gebelik dönemi için yararlı olacaktır.

 

Kafeinin düşük riskini artırması konusundaki öngörü ise şu şekilde: Kafeinin plasental bariyeri çok rahat ve direk geçebildiğini biliniyor. Kafein gelişmiş bir insanı çok fazla etkilememekle birlikte, anne karnındaki bebeğin gelişimini direk olarak etkileyebilir. Henüz tam gelişmemiş, güçsüz savunmasız bebeğin vücudu, kafeinin etkisiyle gelişimini yavaşlatıp durdurabilir. Buradaki mesaj ne kadar az o kadar iyi.  Uzmanlar tam olarak kanıtlanmamış bile olsa 9 aylık bir dönemde kafein kullanmak için bebeğinizi kaybetme riskini göze almanın yanlış olduğunu söylüyorlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 299

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1493

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1745

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 820

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1059

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön