Gebelik sürecinde unutkanlık

Aklınızın neden bir karış havada olduğunu ve gebeliğin beyninize olan etkisini okuyacaksınız.

Gebelik sürecinde unutkanlık

Sersemlik gebeliğinize hakim mi? Aşağıda okuyacaklarınızla aklınızın neden bir karış havada olduğunu ve gebeliğin beyninize olan etkisini okuyacaksınız.

Gebelik aklı nedir?
Gebeliğin en ayırt edici özelliklerinden biri de sürekli dalgın olmanız. Randevuları, cüzdanınızı, ocağı açık bırakıp bırakmadığınızı hatta telefon numaranızı bile unutabilirsiniz.

Gebelik aklına neden olan nedir?
Aklınızın bir karış havada olmasına neden olan tamamıyla gebelik hormonlarının içeride biraz fazla eğleniyor olmasıdır. İnanın ya da inanmayın gebeliğin üçüncü döneminde beyin hücreleri hacim olarak azalmaya başlar. Bu da sizin son paragrafta ne okuduğunuzu dair unutmanızı sağlayacak olayın nedenidir. Korkulacak bir şey yok doğumdan Birkaç ay sonra her şey normale dönecek.

Gebelik aklı hakkında neler bilmeniz gerekir?
Öncelikle, unutkanlığınız tamamen normal ve çok genel. Aynı zamanda tamamen geçici bir durum. Annelikte kıdemli aylarınıza başlamadan önce tüm aklınızı toparlayacaksınız. Yalnız şimdi önemli olan stres yapmamanız unutmayın stres sadece aklınızı daha da çok bulutlandırır.

Gebelik aklının neden olduğu unutkanlığa karşı neler yapabilirsiniz?


 • Yazın. Eğer bir şeyi hatırlamanız çok gerekliyse sürekli gözünüzün önünde olan bir yere not alın. Aynı zamanda çantanıza evin sürekli bulunduğunuz yerlerine not defteri ve bir kalem koyun.

 

 • Elektroniğe yönelin. Not alacağınız bir elektronik aletiniz olsun. Böylece düzenli ve toplu notlarınızı daha rahat bulabilir kağıt karmaşasına engel olursunuz.

 

 • Hatırlamanız gereken şeyleri azaltın. Geçici bir süre için üzerinizdeki sorumlulukların bir kısmını başkasına yükleyin. Söylemesi kolay fakat buna değer. Zaten çok önemsiz şeyleri unutacaksınız.

 

 • Unutkanlığınızla dalga geçin ve eşinizi de bu yönde teşvik edin. Araba anahtarlarını buzdolabında unutmuş olabilirsiniz, bunun ne zararı var?

 

 • Bitki özlü ilave olan ginko bilobayı unutun. Bu hafıza kuvvetlendiricinin gebelik süreci boyunca kullanımında güvenli olup olmadığı ispatlanmadı.

 

 • Bu unutkanlığın doğumdan birkaç hafta sonrasında da devam edeceğini ayrıca bunun yanında doğum sonrası yorgunluğunda birinci sıralarda hayatınıza gireceğini unutmayın ama hepsi geçecek.
Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2539

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1221

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 403

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 705

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1851

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön