Hamile olduğunuza emin misiniz?

Adetiniz kesildi, karnınız büyüyor ve göğüsleriniz şişiyor. Peki ya hamile değilseniz?!

Hamile olduğunuza emin misiniz?

Yalancı gebelik vakalarından dolayı artık doktorlara sıkça başvuruluyor ya da bu durum tesadüfen öğreniliyor. Gerçek bir hamile gibi görünüyorken nasıl oluyor da hamile olamıyorsunuz?

 

Yalancı gebelik nedir?

Hamile olmayan bir kadının hamile olduğuna inanması ve hamilelik belirtilerini göstermesi durumuna denir. Özellikle bebek sahibi olmayı çok isteyenlerde bu durumla daha da sık karşılaşılıyor. Anne adaylarında kusma, bulantı, karın büyümesi durumları ortaya çıkıyor. Kısacası anne adayı, hamile olduğuna inanmasıyla birlikte gerçekten hamileliğin fizyolojik belirtilerini yaşamaya başlıyor. Bu belirtilerden sonra da artık hamileymiş gibi davranmaya başlıyor. Daha çok hormonal nedenlerden dolayı bu durumla karşılaşılıyor ama psikolojik etkenlerinin olduğu da söyleniyor.

 

Süt bile gelebiliyor

Yalancı gebelik yaşayan anne adayları kusma, adetlerin azalması veya tamamen kesilmesi, karın şişmesi belirtileri gösteriyor ama jinekolojik muayenelerde rahimde bir büyüme saptanamıyor. Anne adayının karnının gergin olmasının nedeni bebekten değil, gaz sıkışmasından kaynaklanıyor. Bebeğin hareketleri diye algılanan da, aslında bağırsak hareketleri ve kasların istemsiz kasılmaları. Anne adayının heyecanla hissettiği bebeğinin kalp atışları ise, kendisinin heyecanına bağlı tansiyon artışı. Yalancı gebelik anne adayını hamile olduğuna dair o kadar inandırıyor ki, prolaktin denen süt hormonu kanda yükseliyor ve göğüslerden süt bile gelebiliyor.

 

Artık kolayca tespit edilebiliyor

Yalancı gebeliğin klinik olarak normal bir erken gebelikten hiç bir farkı yok. Tüm belirtileri aynı. Ancak bu durum ultrasonda gebelik kesesinin içinde embriyonun ve kalp atışlarının olmadığı anlaşılana kadar fark edilemiyor. Yalancı gebelik size annenizden geçebilecek kalıtsal bir durum değil. Sadece yumurta ve spermlerdeki kalite düşüklüğünü gösteriyor. Artık gelişmiş ultrason cihazlarıyla bu durum tespit ediliyor ve düşük gibi tehlike yaratabilecek sıkıntılı durumlara karşı önlem alınabiliyor. Tabii düzenli periyodik kontrollerine giden, doktoruyla sürekli iletişim içinde olan anne adaylarının bu tarz sürprizlerle karşılaşması çok nadiren oluyor. Özellikle üstünde durulması gereken bir diğer noktaysa, yalancı gebeliğin öğrenildikten sonra psikolojik destek alınması. Anne adayı bebek sahibi olmayı bu kadar isterken hayal kırıklığına uğraması onda bir daha anne olamayacakmış hissini yaratabilir. Uzman desteğine ihtiyaç olabilir.

 

Her şey normal gözüküyordu!

'Blighted ovum' olduğunda (yalancı gebelik) annede yumurtlama olur. Bu yumurta babadan gelen sperm ile birleşir ve döllenir. Döllenen yumurta tüplerdeki yolculuğunu tamamlar ve rahim duvarına tutunur. Gelişen hücreler gebelik kesesini oluşturmaya başlarlar. Buraya kadar her şey normal gebelikle aynıdır. Normal olmayan ise bu kesenin içinde embriyo olmamasıdır. Yalancı gebelik vakalarının olmasında hormonal durumların yanı sıra psikolojik etkilerinin de olduğu ve bu durumun hamile kalmayı çok istemekle bağlantısının olduğu biliniyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  21 Ağustos 2016 Pazar 17:11

  Yalancı gebelik yasayanın yanındakiler bebek hareketlerini hisseder mi

  Cevapla
 •  
  21 Temmuz 2016 Perşembe 23:16

  acimasizca bisey degilmi?

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2014 Pazartesi 13:02

  slm yasim 24 gouslerim cok aciyo ve sisti hamile.oldugumu sandim adetim gecikti ama bu gun geldi (((:cok yuzuldum peki ozaman bu gous sismlere acimalari neden lutfen bana en kisa zamanda cvb verin tskr etim

  Cevapla

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 25

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 507

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 452

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni Hakan Atalay'la konuşuyoruz
  Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni...

  Süresi : 17:31 İzlenme : 470

 • Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve beslenmenin sırları
  Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve...

  Süresi : 43:26 İzlenme : 388

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön