Doğumun vajinaya etkileri

Doğum sonrası vücudunuzda neler değişebileceği hakkında sorularınız mı var? O zaman bir uzmanın görüşlerini okumak isteyebilirsiniz.

Doğumun vajinaya etkileri

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUM YAPANLAR Büyük ihtimalle kimse arkadaşlarıyla otururken böyle bir konu hakkında konuşmaz ancak doğum sonrası genital bölgede tam olarak neler olabileceğini bilmekte fayda var.

 

Her şeyden önce tedbir almaktan zarar gelmez. Ne kadar nadir olsa da bu konuda, bazen abartıya kaçan korku hikayeleri duyulabiliyor.

 

Doğum sürecinde vajinaya ne olur?

Bilinmesi gereken ilk şey, vajinanın son derece esnek olmasıdır (bebeğin başının çıkabilmesi için 10 cm’e kadar genişleyebilir) ve bununla beraber olabilecek değişikliklerin pek çoğunu pelvik taban egzersizleri ile engelleyebilirsiniz.

 

Uzmanlar bu egzersizlere doğumdan önce başlanmasını tavsiye ediyor. Pelvik taban egzersizlerinin hem hamilelik sürecinde idrar kaçırma riskini azalttığı, hem de doğum sonrası vajinanın normal haline dönmesine yardımcı olduğu belirtilmekte. Ayrıca gebeliğin ileriki safhalarında perine masajı uygulamak da yararlı olabilir.

 

Bu konuda uzman Profesör Downes, doğum sonrası vajinanın esneyebileceğini belirtiyor. Ayrıca eğer doğum sırasında epizyotomi veya vajina yırtığı oluşursa, yara ve duyarlılık olabileceğini de söylüyor.

 

Aslında, kadınların pek çoğuna ilk doğumlarında dikiş atılması gerekiyor. Dikiş atılma düşüncesi her ne kadar korkutucu gelse de,  lokal anestezi ile oldukça rahat olacağı bilinmeli. Bu dikişler genellikle hızlı iyileşmektedir.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer sorun da sarkma durumu. Bir veya daha fazla pelvik organın vajinaya düşmesi ile oluşan bu durum kadınların %10’unda görülmekte. Ağırlaşma veya çıkıntı hissi ile bu yüzdeye girip girmediğinizi fark edebilirsiniz.

 

 

Neyse ki, bu sarkma durumu da idrar kaçırma sorunu da kısa süren etkilerdir. Bu sorunları pelvik egzersizler yaparak dindirebileceğinizi belirtiyor uzman profesör.

 

 

Pelvik tabanı geliştirme

Pelvik taban egzersizlerinde yardıma ihtiyaç duyan kadınların bir fizyoterapiste görünmesi öneriliyor. Ayrıca kegel egzersiz toplarının da doğum sonrasında vajinayı sıkılaştırması için oldukça faydalı olabileceği belirtiliyor.

 

 

Peki cerrahi işlemler?

Devam eden sorunlar için cerrahı işlemlere şüpheli bakılmakta ancak eğer kişi dikişler alındıktan sonra acı çekmeye devam ediyorsa, cerrahi prosedür uygulanması şart olabilir.

 

Birçok kadın için, ameliyat kulağa korkunç geliyor özellikle enfeksiyon kapma riski olduğu için. Bu yüzden ikinci bir doğum da bireyleri mutsuzluğa sürükleyebiliyor. Ancak radyo frekansları kullanılarak yapılan bazı deri tedavileri de olduğu belirtiliyor.

 

Doğum sonrası seks

Östrojen seviyenizin düşmesiyle ve libidonuzun süt üretimi yüzünden azalmasıyla beraber seks ikinci planda kalabilir.

 

Ancak kendinizi hazır hissettiğinizde, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, partnerinizin yavaştan almasıdır. Östrojen seviyesindeki düşüşün vajinada kuruluğa yol açacağını unutmayınız. Bu yüzden uygun pozisyonlar deneyerek bu durumu daha kolay hale getirebilirsiniz.

 

 

Daha da önemlisi, devam eden bir acı hissediyorsanız, bunu göz ardı etmeyiniz. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacak birkaç öneri muhakkak sunacaktır.

 

 

 

 

 

Kaynak: goodhousekeeping.co.uk

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 368

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1635

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1895

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 859

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1077

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön