Ne zaman doğuracağım?

Hamileliğin ne kadar süreceği her kadında değişkenlik gösterebiliyor. Yapılan yeni bir araştırma, hamileliğin süresi ile ilgili değişkenliğin beş haftaya kadar çıkabileceğini kanıtladı.

Hamileliğin süresi kişiden kişiye değişebiliyor

Normalde hamileliğin en az 37, en çok 42 hafta sürdüğü biliniyordu. Bu değişkenliğin de ne zaman hamile kalındığını ve beklenen doğum tarihinin ne zaman olacağını hesaplamada kullanılan yöntemlerin kusursuz olmayışından kaynaklandığı düşünülüyordu.

 

Beklenen doğum tarihini hesaplamada kullanılan en yaygın yöntem, kadının son adet tarihinden itibaren 280 gün sonrasının düşünülmesi, ancak bu sadece ‘en iyi tahmin’ diyebileceğimiz bir bilgi. İstatistiklere göre kadınların yalnızca %4’ü beklenen doğum tarihinde doğururken %70’i, beklenen doğum tarihini içeren 10 gün içinde doğum yapıyor.

 

“Ne zaman hamile kaldım?” sorusuna kesin cevap

Amerika’daki Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü’nün (NIEHS) yaptığı araştırmaya göre, günlük idrar örnekleri alınarak bir kadının tam olarak hangi gün hamile kaldığını belirlemek mümkün olabilir.

 

Yapılan araştırmada 125 kadından oluşan bir grupta, yumurtlamadan doğuma kadar olan sürenin ortalama 268 gün (38 hafta 2 gün) olduğu ortaya çıktı.  

 

NIEHS’de araştırmayı yürüten Dr. Anne Marie Jukic, araştırma sonuçlarını biraz şaşırtıcı bulduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Hamileliğin süresinin kadından kadına değişkenlik gösterebildiğini biliyorduk ancak bu değişkenlik çoğunlukla gebelik yaşının tespit edilememesinden kaynaklanıyor sanıyorduk. Şimdi bulduğumuz ölçümler gebeliğin tam olarak ne zaman başladığını tespit edebiliyor ve yine de kadınların gebelik süreleri 5 haftaya kadar değişkenlik gösterebiliyor. Bu çok etkileyici.”

 

 

Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 26

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 547

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1909

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2139

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 952

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön