Sezaryen izi kardeşliği

Bu fotoğraf, sezaryenle doğum yaptığı için kendisini "başarısız" hisseden annelere gelsin. Facebook’ta bir süre önce paylaşılan bu fotoğraf, beklenmedik bir ilgi görmüş ve milyonlarca kişiye ulaşmıştı.

Binlerce kadına ilham veren fotoğraf

29 yaşındaki hamilelik, doğum ve bebek fotoğrafçısı Helen Aller, yayınladığı bir fotoğrafla bütün dikkatleri üzerine çekti. 2 çocuk sahibi olan ve üçüncü bebeğini bekleyen genç fotoğrafçı, bir anda hiç beklemediği kadar ilgi gören fotoğrafının ilham verici ve destekleyici bir esere dönüşmüş olmasından mutluluk duyduğunu belirtiyor.

 

Sezaryenle doğum yapmak zorunda kaldığı için kendini kötü hisseden ve sezaryen yarası ile bir türlü barışamayan kadınlardan gelen tepkilerden biri şöyle: “İlk defa sezaryen yarama bakabildim ve gururlu hissettim.”

 

 

Fotoğraftaki ismi açıklanmayan annenin hikayesi de pek çok annenin nasıl olduğunu çok iyi anlayacağı türden: “Doğum öncesinde konuştuğumuzda anne bana sezaryen ihtimalinin onu çok korkuttuğunu, normal doğum istediğini söylemişti. Ancak doğumda işler istediği gibi gitmedi ve acil sezaryen kararı almak zorunda kalındı. Doğumdan birkaç gün sonra anne beni aradı ve birkaç fotoğrafını çekmemi istediğini söyledi. Sezaryen korkusuyla yüzleştiğini ve sağlıklı bebeği ile birlikte bu zorlu sürecin üstesinden geldiklerini gösteren birkaç fotoğraf istiyordu.”

 

Fotoğrafçı Helen Aller, üçüncü bebeğine hamile

 

 

"Yalnız değilmişiz"

 

“Anne açık ve net bir fotoğraf istiyordu. Fotoğrafı çekmemiz birkaç dakika sürdü. Bebek kıvrılmış uyuyordu ve babası onu nazikçe annesinin bacaklarına yerleştirdi ve fotoğrafı çeker çekmez kaldırdı onu, annenin canı yanmaması için de çok dikkat etmişti.”

 

“Başlangıçta bu fotoğrafı paylaşmayı düşünmemiştim ama anne fotoğrafın son halini görünce bunu Facebook’ta paylaşmamdan mutluluk duyacağını söyledi. Fotoğraflarım genelde 100’den fazla kişiye ulaşmazdı ama bu fotoğraf, ertesi sabah 20,000 kişi tarafından görülmüştü. Şimdi dünya çapında 12 milyondan fazla kişi bu fotoğrafı gördü ve aynı zamanda fotoğrafa pek çok yorum aldık.”

 

Fotoğrafın açık saçık, hatta pornografik olduğunu düşünenlerin yanında gelen olumlu yorumlar da çok fazlaydı. Bu fotoğrafın altında yüzlerce kadın, doğumla ve bilhassa sezaryen ameliyatıyla ilgili deneyimlerini paylaştılar, yalnız olmadıklarını gördüler, cesaretlendiler ve birbirlerine destek olan mesajlar yazdılar.

 

Fotoğrafçı Helen Aller, gelen mesajlarda ne çok kadının sezaryenle doğurduğu için kendini ‘başarısız’ hissettiğini yazmasına çok şaşırdığını söyleyerek şunları ekledi: “Bu kadınlar güçlü ve cesur. Çocukları için ne gerekiyorsa yaptılar ve onları anne yapan budur. Doğumun nasıl gerçekleşmiş olduğu değil.”

 

Fotoğrafa gelen yorumlardan bazıları şöyle:

 

“Sezaryenle doğum yaptım ve başarısız olduğumu düşünüp, teknik olarak oğlumu doğuramamış olduğum için kendimi çok suçlu hissettim. Doğum sonrası depresyondan kurtulmak ciddi zaman aldı. Bu fotoğraf kesinlikle harika ve yeni yaşamın güzelliğine dair çok güzel bir sembol…”

 

“Karımın sezaryen yarasını her gördüğümde gülümsüyorum çünkü o iz bana 3 harika çocuğumuz olduğu için ne kadar şanslı olduğumuzu hatırlatıyor. Onların büyümelerini birlikte izlediğim harika bir karım olduğu için şükrediyorum.”

 

“İlk bebeğime hamileyim ve sezaryenden gerçekten de çok korkuyordum. Ama şimdi bu fotoğrafı gördükten sonra, içim gerçekten de çok rahatladı.”

 

“Anne de bebek de canlı, sağlıklı… Öyleyse bu fotoğrafta yanlış ya da rahatsız edici ne olabilir ki?”

 

“Başta fotoğrafa biraz şaşırdım ama bebeğe baktıkça, vücutlarımızın bu küçük armağanlara hayat verebildiğini düşünüp büyülendim açıkçası…”

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1527

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7276

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 202

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6090

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2867

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön