Hamilelik çatlakları önlenebilir mi?

Hamilelik döneminde vücutta oluşabilecek çatlakları engellemek için alabileceğimiz önlemleri Damla Çeliktaban anlatıyor.

Hamilelik çatlakları önlenebilir mi?

Hamilelerin endişe konularından biri de gebelik ilerledikçe bacaklarda ve göbekte ortaya çıkabilen çatlaklar. Bunlar genellikle gebeliğin son 3 ayındaki kilo alımıyla gözle görülür hale gelirler. Doğum sonrasında düzeltilmeleri mümkün olsa da bazı önlemler alarak çatlaklarınızın daha az ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sağlıklı bir beslenme

Tüm uzmanların ortak önerisi, hamilelikte sadece cilt sağlığı için değil annenin rahatı ve bebeğin gelişimi için beslenmeye dikkat edilmesi. Meyve, sebze, tahıl, baklagiller ve iyi yağlardan oluşan sağlıklı bir beslenme programını takip etmek şart. Balık, fındık ve omega 3’ler cilde dost besinler.

 

Bol bol su için

Çatlaklar genellikle ırsidir. Yani annenizin hamileliği sırasında çatlakları oluştuysa büyük ihtimalle sizde de oluşacaktır. Ama gebelik esnasında çok su içmek sağlık için olduğu kadar güzellik için de çok önemli bir faktördür. Su içmek, cildin esnekliğini koruması ve dirençli olması için yardımcı olabilir diyor uzmanlar.

 

Egzersiz öneriliyor

Hamileyken hem hamileliğe bağlı gelişen bedensel sıkıntılara karşı daha dayanıklı olmak hem de hareket her insana iyi geldiği için egzersiz öneriliyor. Egzersizin diğer bir faydası da hızlı kolajen üretimini tetikleyen hormonları da salgılamanıza neden olmaları. Böylece ciltteki yaralar daha çabuk iyileşir.

 

Hindistancevizi yağı

Krem ya da yağların çatlakları önleyebileceğini kimse söylemiyor ancak ölü derilerden kurtulmak, cildi nemlendirmek, cilt esnekliğini korumak için kesinlikle faydası var.

 

 

Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek taşıma yöntemleri
  Bebek taşıma yöntemleri

  Süresi : 43:12 İzlenme : 1026

 • Bolonez soslu erişte!
  Bolonez soslu erişte!

  Süresi : 03:15 İzlenme : 889

 • Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?
  Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Süresi : 01:36 İzlenme : 1435

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 8218

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 2468

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön