Hamilelik çatlakları nasıl önlenir?

Bu beş maddeye dikkat ederseniz, vücudunuzda oluşabilecek hamilelik çatlaklarını önleyebilirsiniz.

Hamilelik çatlakları nasıl önlenir?

Çatlaklar genellikle gebeliğin son 3 ayında aşırı kilo alımı dolayısı ile ortaya çıkan önce kırmızı, sonrasında solgun renklerde çizgiler olarak görülür. “Doğumdan sonra güvenli ve etkili yollar ile tedavi edilebilirler” diyor Beverly Hills estetik uzmanı Gina Mari. Lazer prosedürlere veya retinoik topikallere yönelmeden önce 5 farklı uzmanın önerdiği yolları denemek isteyebilirsiniz:

 

1. Sağlıklı bir beslenme uygulayın

Tüm uzmanların ortak önerisi meyve, sebze, tahıl, baklagiller ve iyi yağlardan oluşan sağlıklı bir beslenme programı oluşturarak, buna sadık kalmak. “Gebelik sırasında ve sonrasında cildi besleyen besinelre yönelin” diyor Chicago menşeli cilt bakım uzmanı Dr. Mary Szatkowski-Pritikin. “Balık, fındık ve keten tohumunda bulunan Omega 3’ler cildin yenilenmesi ve stresten arınması için birebirdir”

 

2. Bol bol su için

Çatlaklar ırsidir ve uygulanacak yöntemlerin işe yarayacağına dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ama gebelik esnasında çok su içmek sağlık için olduğu kadar güzellik için de çok önemli bir faktördür. Dermatolog Dr. Michelle Henry konuya dair “ Su içmek cildin esnekliğini korumasına ve çatlaklara karşı daha dirençli olmasına faydalıdır” diyor.

 

3. Egzersiz

Hamileyken şeklinizi mümkün olduğunca iyi muhafaza etmek için egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. “Yapacağınız bu egzersizler hızlı kolajen üretimini tetikleyen hormonları da salgılamanıza neden olur ve böylece ciltteki yaralar daha çabuk iyileşir” diyor biyokimyacı Rodrigo Diaz.

 

4. Hindistan cevizi yağı

Kremlerin ya da yağların çatlakları önleyebileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt olmasa da ölü derilerden kurtulmak ve nemlendirmek, cilt esnekliğini ve estetiğini korumak için önemlidir. Hindistan cevizi yağı yüksek miktarda E vitamini içerir ve hamilelerin kullanabileceği kadar güvenlidir.

 

Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?

 

 

5. Gerçekten ‘iki kişilik’ yemek yemeye kalkmayın

Hamilelerin iki kişi için yemesi gerektiğine dair düşünceyi ciddiye almadığınızı umarız. Ani kilo değişimleri vücuttaki çatlak oluşumunu kuvvetle destekler. Bunu önlemek için tüm süreç boyunca beslenmenize dikkat etmeli ve dengeyi korumayı bilmelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 51

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2801

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6800

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4266

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6043

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön