Evlilik dışı çocuğun velayetinin babaya verilmesi mümkün mü?

Ali Tezel evlilik dışı olan çocuklar için kararı kimin verebileceğini anlatıyor.

Evlilik dışı hamilelikte karar annenin

"Ali Bey, uzun süredir birliktelik yaşadığım kız arkadaşım hamile kaldı, ama şu an evlenecek durumumuz da yok; işsizim, evlensek nereye çıkacağız. İşte bu nedenle çocuğu aldırmasını istiyorum, ama kabul ettiremiyorum. Yasal olarak sevgilim istemese de kürtaj yaptırmanın yolu var mı?" -Rumuz: E.D.

 

Ali Tezel'in cevabı:

Sayın okurum, maalesef bu konuda tek yetkili, birlikte olduğunuz kadındır. Sizin, kadının bedenindeki bebek adına veya kadın adına karar alma yetkiniz hukuken düzenlenmemiştir.

 

Anne karnındaki bebek hakkında söz hakkı kimin?

Hukuken bunun cevabı yok. Ancak, hamilelikten itibaren doğurup doğurmama hakkı kadına kalıyor. Tıpkı geçmişte Meryem Uzerli’nin hamile kalması olayında olduğu gibi, erkek ne derse desin, doğurup doğurmamak kararı kadında.

 

Ancak anne karnındaki bebeği aldırma konusunda üzerinde söz hakkı bulunmayan erkeği hukuken epey sorumluluk bekliyor. Erkek, hiç istemediği halde hukuken baba olmak zorunda kalacak ve babalığın getirdiği bütün hukuki sonuçlara katlanmak durumunda olacaktır. İstemediği halde baba olup çocuğa nafaka ödemek zorunda kalabileceği gibi istemediği halde mirasına ortak etmek durumunda da kalabilir. Bebek konusunda söz sahibi olamayan babanın, olayın hukuki sonuçlarına da katlanmak mecburiyeti var. İstese de istemese de açılacak bir babalık davasıyla baba olarak tanınacaktır. Bu sebeple erkekler spermlerine sahip olma konusunda biraz daha dikkatli olmalı.

 

Hemen nikâh yapsa bile söz hakkı az olacak

Ülkemiz mevzuatına göre, resmi kürtaj 10 haftaya kadar yapılabilir. Sonrasında kürtaj yasal olmaz. Hasta Hakları Yönetmeliği’nin “Tıbbi Müdahalede Hastanın Rızası” ana başlığı ve “Hastanın Rızası ve İzin” başlıklı 24. maddesi şöyledir: “Tıbbi müdahalelerde hastanın rızası gerekir. Hasta küçük veya mahcur ise velisinden veya vasisinden izin alınır. Hastanın, velisinin veya vasisinin olmadığı veya hazır bulunamadığı veya hastanın ifade gücünün olmadığı hallerde, bu şart aranmaz...” Benzer şekilde 2827 sayılı “Nüfus Planlaması Hakkında Kanun”a göre “Gebeliğin sona erdirilmesinde izin” başlıklı 6. maddesinde de şöyle denilmekte: “5’inci maddede belirtilen müdahale, gebe kadının iznine, küçüklerde küçüğün rızası ile velinin iznine, vesayet altında bulunup da reşit veya mümeyyiz olmayan kişilerde reşit olmayan kişinin ve vasinin rızası ile birlikte sulh hâkiminin izin vermesine bağlıdır. 5’inci maddenin birinci fıkralarında belirtilen ve rızaları aranılacak kişiler evli iseler, sterilizasyon veya rahim tahliyesi için eşin de rızası gerekir.“

 

Görüldüğü üzere kürtajı mutlaka kadın isteyecek ama evli ise eşin de rıza göstermesi gerekecek...



 

Yazı: Ali Tezel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

  • Doğumda sancı neden olur?
    Doğumda sancı neden olur?

    Süresi : 01:49 İzlenme : 2547

  • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
    4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

    Süresi : 00:57 İzlenme : 1229

  • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
    Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

    Süresi : 00:58 İzlenme : 405

  • Deprem çantasında neler olmalı?
    Deprem çantasında neler olmalı?

    Süresi : 01:14 İzlenme : 708

  • Kadınbudu kaplama tavuk!
    Kadınbudu kaplama tavuk!

    Süresi : 01:44 İzlenme : 1853

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön