Burcu'nun gebelik günlüğü - 8. hafta

Bu hafta Burcu organik ya da geleneksel tarımla yetiştirilmiş ürün tüketebilmek için verilen önerileri hayata geçirmeye çalışıyor.

Burcu'nun gebelik günlüğü - 8. hafta

Çocuğu olan arkadaşlar iyidir…

 

Çocuğu olan ve bu durumun üstesinden doğallıkla, incelikle gelen arkadaşların ise tadına doyulmaz.

 

Hamile olduğumu öğrenir öğrenmez Necmiye ve Volkan’ın kapısını çalmıştık. Necmiye ve Volkan epey tecrübeli; ikinci çocukları kısa bir süre önce dünyaya geldi ve evlerine gittiğinizde çocukların hayatlarının doğal bir parçası olduğunu kolaylıkla gözlemleyebiliyorsunuz. Bu konu açıldığında da bizi her defasında rahatlatan, cesaretlendiren arkadaşlarımız arasındaydılar.

 

Bu hafta Necmiye’nin organik ya da geleneksel tarımla yetiştirilmiş ürün tüketebilmem için o gün verdiği önerileri hayata geçirme çalışmalarıyla geçti.

 

Hamilelikte rejimin iyi bir fikir olmadığını, ama kalori takibinin önemli olduğunu biliyorum. Az ve sık yemek yemek de tavsiye edilen bir beslenme biçimi. Şekeri meyveden almak, doğru besinleri uygun miktarlarda yemek ve bebeğin büyümesi için gereken her besin grubundan tüketmek de buzdolabının kapağını açarken zihnimden geçen bilgiler arasında. Fakat buzdolabının kapağını açtığımda karşımdakilerin aslında meyve, sebze görünümlü “şeyler” olduğunu henüz fark ediyorum. Gerçek bir ıspanağın neye benzediğini öğrenebilmek için Metin Bey’le, gerçek bir tereyağının rengini görebilmek içinse Atilla Bey’le iletişime geçmem gerekiyormuş.

 

Necmiye’nin ilk önerisi yoğurdumu evde yapmam konusunda olmuştu. Bu son derece kolay işe el attığım ilk denememde başarısız oldum ama çalışmalarım sürecek… Yumurta, tereyağı, peynir, zeytin, meyve, sebze gibi ürünlerin organik olmasına dikkat etmemse ikinci önerisiydi. Bu hafta İzmit’teki küçük bir çiftlikten siparişini verdiğim yumurta, tereyağı ve zeytinlerim kapıma kadar geldi. Meyve ve sebzelerim de, Ankara’dan, aynı şekilde… Sebzeleri yıkadıktan sonra sirkeli suda bekletmenin anlam ve önemiyle tanıştım. İlgilenenlere www.toprakana.com.tr adresini ben de önerebilirim artık.

 

Kısacası organik virüsünü kapmış bulunuyorum ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

 

Bu hafta itibarıyla sigarayı bırakmamın hemen ardından aldığım kiloların varlığını net olarak hissedebiliyorum. Sevgili kilolarım, bana beslenmeyi kendim için de bir düzene koymam gerektiğini hatırlatıyorlar. Sık sık yaşadığım uyuklama hali de benzer şekilde daha çok sıvı tüketmem gerektiğini söylüyor. Yani bedenimle koyu bir sohbet halindeyiz. Ben ona kulak verdikçe o da bana karşılık veriyor. Özellikle sigarayı bırakmamla birlikte birbirimizi ihmal ettiğimiz günleri geride bırakmış gibiyiz.

 

 

 

Bir önceki yazı:

Burcu'nun gebelik günlüğü - 7. hafta

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 227

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 582

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 532

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 551

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 929

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön