Müge'nin Gebelik Günlüğü'nde 39. hafta

Müge Demirözü, hamileliğinin 39. haftasındaki deneyimlerini anlatıyor.

Müge'nin Gebelik Günlüğü'nde 39. hafta
Sevgili Bebeğim,

 

Yerin artık iyice daraldığından aslında sen de gelmek istiyorsun. Bazen karnımı müthiş geriyorsun. İlk doğumda sancım olmadığı için ben bunları senin gerilme hareketlerin sanıyordum, meğer bunlar doğuma hazırlık kasılmalarıymış. Öyle dedi NST’yi çeken hemşire.

 

NST ne mi? Senin kalp atışlarını ve gelen sancıları takip ettiğimiz Non-Stres-Test. Doğum yaklaştığı için doktorumuz Gülnihal Bülbül haftada bir yolluyor bizi buna. Bir de ‘Say’ diyor bana senin hareketlerini. Son 12 saaatte en az 10 kez hareket etmeliymişsin.

 

Şu ara o kadar çok NST’ye bağlandım ki, uzmanı oldum diyebilirim. Çektirecek tertibim sana uyarılarım var.

 

30. Hafta Hamilesine Hatırlatmalar

 

1- Özel hastanelerde 2 NST fiyatı var. Biri orada doğum yapacaksan ve devletten sağlık sigortan varsa sana fiyatı – ki bu 54 TL gibi bir şey. Diğeri de özel sigorta fiyatı: O zaman yaklaşık 250 TL oluyor aynı işlem. Özel sigortanın teminatını hemen bitirmek istemiyorsan, ilki üzerinden yaptırmayı düşünebilirsin.


2- Bebeğin hareketlerini takip için eline bir buton veriyor, sana ‘Hareket duyunca buna bas’ diyorlar. Bazı NST’ler bunu kendinden yapıyor ve senin ‘Kaçırdım mı acaba?’ diye stres yaşamamamı sağlıyorlar. Sen bebeğin hareketlerini kendi izleyen NST’ye bağlanmayı talep et.


3- Bu iş en az 25 dk. sürüyor. Bebiş hareket etsin istiyorsan yemekten hemen 1 saat sonra bağlanmakta fayda var. Ya da yanına sevdiğin bir çikolatadan al. Yoksa hastanede hemşirelerin ellerinin altında olan çubuklu uyduruk şekerden yemek zorunda kalabilirsin.

 

Sezaryen mi, normal mi?

Peki ya doğum şeklin? Ona karar verdin mi tertip?

 

Sezeryan mı, normal mi yapsam diye düşünmektesin büyük ihtimal. İkincinin adı üstünde, normal. Bak ne diycem? Sen ailendeki annelerin 3 kuşak öncesine kadar ismini sayıyor olabilirsin ama binlerce hatta milyonlarca yıllık kadınlar halkasının son üyesisin. Yani doğumun bilgisi senin hücrelerinde var, sana genetik olarak aktarılan sonsuz şeyden sadece birisi. Vücuduna güvenirsen yapabilirsin sen bu işi.

 

Sezaryen anne ya da bebek zorda kalırsa yapılması gereken tıbbı bir müdahale sadece.

Bir de bebek doğum kanalından geçmediği için oradaki yararlı mikrop florasını almadan doğuyor sezaryende. Prof Ahmet Aydın, sezaryen doğum yapan kadınlara şunu önermişti antibiyotiksiz çocuk seminerinde: “Annenin vajinasına gazlı bez konur ve bebeğin yüzü gözü her tarafı onunla silinir.” Iyk demeden düşün, normal doğumda da olan bu. Ancak böyle mümkün oluyor alınamayan floranın telafisi.

 

Perineye kesik şart mı?

Kesik fikrini sevmediğim için sana bir uyarı daha yapmak istiyorum: Biliyor musun, bizde perineye standart uygulanan kesik bile şart değil. Düzgün kopsun diye kesiliyoruz ama orası da kat kat kas. Kopan kadarın dikilmesi ile tümünün dikilmesi yine de farklı. Püf noktası hekimini seçiminde saklı.

 

Haftaya sağlıkla görüşelim, bir de güzel doğum haberi ile inşallah.

 

Not: Bu yazıda Müge Demirözü kendi aldığı kararlar sonucu edindiği tecrübeleri anlatıyor, gebelere tavsiyede bulunmuyor. Yaptırmanız gereken testler için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  02 Mart 2017 Perşembe 09:36

  asıl sezeryan saçmalık normal olanın tersine yönlendirilmesi bunca insanın normalmi ????

  Cevapla
 •  
  22 Haziran 2015 Pazartesi 12:39

  tam bir saçmalık

  Cevapla

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 272

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1440

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1716

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 797

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1051

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön