Müge'nin Gebelik Günlüğü'nde 34. hafta

Hamilelikte 34. haftada sizi neler bekliyor? Müge Demirözü kendi deneyimlerini anlatıyor.

Müge'nin Gebelik Günlüğü'nde 34. hafta

Selam 2100 gr, artık hızlı kilo alma dönemin başladı. O yüzden acıkmasam bile yemeliymişim. Sürekli yediklerine dikkat eden bir annenin bunu ömründe 1 kez de olsa duyması ne güzel. Sanki okey çekmiş gibiyim. Ben istemesem de, sana gerekli diye yiyecekmişim.

 

Sen doğum öncesi duruşunu almaya başlamışsın. Vücudun yağ topluyor, doğunca sayısız kere öpeceğim yüzünle ellerini pürüzsüzleşiyormuş. Merkezi sinir sistemin olgunlaşıyor, ciğerlerin gelişiyor, testislerin de inmesi gereken yere iniyormuş. Tırnakların da uzamış parmak ucuna kadar, ilk manikürün için makasını hazırladı ablan.

 

34. hafta gebesine hatırlatmalar

 • İlk trimester’in komaya sokan hali gibi olmasa da, yorgunluk tekrar sahnede tertip. Gözümün kızıl ötesi tarar gibi oturacak yer aramasından belli. Aman sen de aniden ayağa kalkma ki, baygınlık geçirmeyesin. 
 • Görüşümüz de zayıflarmış bu ara. Hatta gözyaşımız azalmış, gözlerimiz daha çok kuruyabilirmiş.
 • Bazal metobolizmamız %25 daha hızlıymış. Geceleri odamda değil de Çemberlitaş Hamamı’nda uyuyor gibi terlememin bu olsa gerek sebebi.
 • Ustanın elindeki döner bile geceleri benim döndüğüm kadar dönmüyordur. Ama bu koca gövdeyle bunu becermek zahmetli. Sen de dönemiyorsan, seç satenden çarşafla geceliği. 

 

Kitap Önerisi

 

Geçtim normali, gönlüm doğal doğumdan yana. Senin, benim tüm tertiplerim için çok güzel videolar çektik, buraya bak ara ara. Bir de acısız ve korkusuz doğum için HypnoBirthing kitabı elimde, umarım bitiririm haftaya.

 

Kitap diyor ki “Kadının doğuma kattığı korku olmazsa, ağrı da olmaz. Çünkü korku rahme giden atardamarın daralmasına ve gerginleşmesine yol açarak ağrıyı yaratır. Korku olmadığında kaslar rahatlar, rahim ağzı incelir ve bebeğin kolayca geçişine izin verir. Bu korku en çok şehirdeki eğitimli kadını avlar.”

 

Gel de katılma buna.

 

İki çocuklu yaşama geçiş

Bu ara varsa evdeki ağabey ya da abla geri gidebilir diye uyarıyor uzmanlar: Kardeşine aldığın biberondan beslenmek isteyebilir veya parmak emebilir. Bunu o kadar küçük olmanın neye benzediğini hatırlamak istemesi gibi gör tertip ve üstünde durma. Kolayca geçmesinin yolu bu, unutma. Bir de nazik ol çocuğuna, zira o karar verecek nerede yaşlanacağına.

 

Bir gövdede iki ruhuz miniğim, doğum için doğru zaman gelene kadar kal sağlıcakla.

 

Not: Bu yazıda Müge Demirözü kendi aldığı kararlar sonucu edindiği tecrübeleri anlatıyor, gebelere tavsiyede bulunmuyor. Yaptırmanız gereken testler için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 70

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 2845

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 6868

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4270

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6050

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön