Emzirirken yenmemesi gerekenler

La Leche League International’a göre anneler yedikleri ile bebeklerinin gösterdiği reaksiyonları yakından izlemeyi sürdürmeli. Peki, özellikle dikkat edilmesi gerekenler hangileri?

Emzirirken kaçınılması gereken 8 gıda

Uzmanlar emzirme esnasında kaçınılması gereken gıdalar olup olmadığı konusunda farklı görüşler sunmaya devam ederken, dünyaca ünlü emzirme kuruluşu La Leche League International’a göre anneler yedikleri ile bebeklerinin gösterdiği reaksiyonları yakından izlemeyi sürdürmeleri gerekiyor. Peki, özellikle dikkat edilmesi gerekenler hangileri?

 

Alkol

Alkol tüketiminizi bir limit altında tutmalısınız. Sütünüz ile birlikte direk bebeğe geçen alkolün miktarı kontrol altında tutulmalı. Eğer özel bir durum söz konusu ise, alkol alımı öncesi pompalanan süt işinize yarayabilir. İçki başına iki saat, anne sütünün alkolden temizlenmesi için gerekli olan süredir.

 

Kafein

Günde ortalama bir ya da iki fincan kahve içebilirsiniz ama daha fazlası, bebeğin huysuz olmasına ve uyku güçlüğü çekmesine neden olacaktır.

 

 

Çikolata

Kafein ve şeker deposu olan çikolata, hiçbir şekilde bebeğe iyi gelmeyecektir. Dolayısı ile annenin çikolata tüketimine dikkat etmesi gerekir.

 

Aşırı şeker

Tatlı konusunda aşırıya kaçmamalısınız. Sütünüzdeki fazla şeker, bebeğin kan şekerinde dengesizlik yaratabilir. Yüksek şeker seviyeleri, bebeğiniz ilerideki sağlık hayatı için de olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.

 

Emzirmeye yardım edebilecek 11 şey
+11
Lanolin krem

Birçok hastane yeni annelere memelerdeki yara ve çatlakları önlemeye yardımcı olması için lanolin örnekleri verir. Bebeklerin yemesinde de sorun yoktur, o yüzden emzirmeden önce silmeniz de gerekmez.

 

Laktoz

Bebeklerdeki alerjik reaksiyonların çoğu inek sütü sebeplidir. Anne inek sütü içtiğinde kendi sütü ile bebeğin vücuduna da laktoz geçmesine sebep olur. Yine de doktorunuz bebeğin laktoz intoleransı olduğunu söylemediği sürece, emziren annelerin kalsiyum için süt ürünleri tüketmesi önemlidir.

 

Fıstık

Anne sütü emen bebeklerde alerjiye sebep olan en önemli ikinci şey ise fıstıktır.Eğer fıstık yiyorsanız ama bebeğiniz sütünüze reaksiyon gösteriyorsa, hemen kesmelisiniz. Çoğu kadın bu tür bir reaksiyonu önlemek adına emzirdiği sürece fıstıktan uzak duruyor.

 

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı gıdalar anne sütü emen bebeklerin karnında gaz yapması nedeni ile kötü üne sahip. Soslar ve baharatlar bebeklerde pek çok mide bağırsak sorununa sebep olabilir.

 

Mineralli su

Mineralli sudaki yüksek seviyede sodyum bebeğinizin sindirim sistemi için sakıncalıdır. Serinlemek ve süt üretmek için bol bol saf su tüketilmelidir.

 

 

Emzirme teknikleri

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Mutfaktaki malzemelerle maske tarifleri
  Mutfaktaki malzemelerle maske tarifleri

  Süresi : 00:58 İzlenme : 1756

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 2946

 • Koruyucu aile nedir?
  Koruyucu aile nedir?

  Süresi : 30:29 İzlenme : 166

 • Kristin Demirci yanıtlıyor: 2018'de burçları neler bekliyor?
  Kristin Demirci yanıtlıyor: 2018'de burçları...

  Süresi : 48:48 İzlenme : 200

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 1462

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön