Doğumda ‘ıkın!’ demeyi bırakırsak ne olur?

İngiltere’de yapılan araştırmalar, doğumun ıkınma evresinde doğum yapan annelerin rahat bırakılması gerektiğini ortaya koydu.

Doğumda ‘ıkın!’ demeyi bırakırsak ne olur?

Doğumun en kritik evresi olan ıkınma aşamasında sırt üstü yatırılan anneyi ‘ıkın, ıkın!’ diyerek yönlendirmek, günümüzde çok yaygın bir uygulama. Ancak İngiltere’de ebeler ve uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalar, bu evrede kadınları zorla ıkınmaya yönlendirmenin ciddi yaralanmalara sebebiyet verdiğini ortaya çıkardı. Uzmanlar ıkınma evresinde kadınların serbest bırakılarak pozisyonlarını değiştirebilmelerinin ve doğal kasılmalarıyla birlikte ıkınmalarının daha sağlıklı olduğu görüşünde.

 

İngiltere Kent’teki Medway Vakıf Hastanesi’nden uzmanların yaptığı ilk çalışmada hastane personelinden, doğumun ıkınma evresindeki annelere ıkınmalarını söylemeyi bırakmaları istendi. Programın sonunda bu hastanede doğum yapan annelerin yüzde 85’i herhangi bir istenmeyen hasar yaşamadan doğumlarını gerçekleştirdi, travmatik doğum yırtıkları oranı ise yüzde 7’den yüzde 1’e düşürüldü.

 

Medway adına konuşan uzman Dot Smith, İngiltere Kraliyet Jinekoloji ve Obstetri Koleji ile Kraliyet Ebelik Kolejini de göreve çağırdı. Bu kurumların bir ayda 22 tane üçüncü derece yırtık vakası bildirmesinin çok vahim bir durum olduğunu belirten Smith, acilen bütün hastanelerde ve doğum kliniklerinde ebelerin ıkınma aşaması ile ilgili bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

DOĞUMDA IKINMAK Doğumda ıkınma ile ilgili bilmen... DOĞUMDA YAPILAN KESİ GEREKLİ Mİ? Kadın doğum alanında 50 yıldır o...

 

Normal doğumda kesi şart mı?

Doğumda perine bölgesinde oluşabilecek yırtıkları kontrollü bir şekilde engellemek için en çok kullanılan yöntem, epizyotomidir. Perine bölgesinin medikal aletler yardımıyla kesilmesi anlamına gelen epizyotomi, ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Ancak doğal doğum yırtıklarından tek farkı, epizyotomi ile dokuların kontrolsüz bir şekilde yırtılmasının önüne geçilebiliyor olmasıdır. Bunun dışında rutin olarak epizyotomi uygulanmasının faydalı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Tam tersine birçok uzman ve sağlık kuruluşu, rutin epizyotomi yapılmasını önermiyor.

 

Ikınma aşamasında oluşabilecek yırtıkların önüne geçmek için epizyotomi de dahil hiçbir medikal müdahaleye gerek olmadığını belirten Medway Vakfı Hastanesi uzmanları, bu evrede doğumu desteklemenin en iyi yolunun annenin pozisyon değiştirmesine izin vermek olduğunu belirtiyor. Sırt üstü yatmak yerine çeşitli doğum pozisyonlarını deneyen anne, bebeğini yerçekiminin de yardımıyla daha kolaylıkla itebilir. Doğuma eşlik eden uzmanların da “nefesini tut, ıkın, şimdi ıkınma” şeklinde yönlendirmeler yerine annenin kendi nefesine ve doğal kasılmalarına uygun bir şekilde ıkınmasını desteklemeleri, hem perinede yırtık oluşması ihtimalini azaltıyor, bebeğin daha yumuşak bir geçiş yapabilmesine yardımcı oluyor ve anneler psikolojik olarak da daha pozitif bir doğum deneyimi yaşayabiliyorlar.

 

Haber: Duygu İslamoğlu

Manşet fotoğrafı: Bloom Birth Photography

 

PERİNE MASAJI NEDİR, NASIL YAPILIR? Perine masajı normal doğumda epi... KOLAY DOĞUMUN 10 YOLU Rahat ve sorunsuz doğumun püf no...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2503

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1177

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 379

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 692

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1845

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön