Suda doğum nasıl yapılır?

Son yıllarda daha sık gündeme gelen ve daha çok kadının ulaşabildiği suda doğum imkanı, zor doğumlarda birçok sorunu önlemeye yardımcı olabiliyor.

Suda doğumun faydaları

İngiliz Tıp Bülteni'nde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, suyun içinde yapılan doğumlar, zor doğum (distosi) olarak adlandırılan, anormal ya da yavaş doğumlara yardımcı olabiliyor.

 

Deneyleri yapan ekibin başında bulunan Dr. Elizabeth Cluett, doğum sürecinin tamamen anlaşılamamasının, sezaryen ya da forseps gibi müdahalelerin gereksiz ve erken olarak yapılmasına neden olduğunu söylüyor. Bu nedenle, bir ebenin ya da doktorun gözetiminde, suyun içinde yapılan doğum, yavaş ilerleyen doğum sürecine yardımcı olarak, hem sezaryen ya da forsepse olan ihtiyacı azaltıp, hem de alternatif bir ağrı kontrol stratejisi sağlıyor.

 

SUDA DOĞUM HİKAYEM...

 

Suda doğumun faydaları

Araştırmacılar, suda yapılan doğumun acıyı ve anksiyeteyi kontrol altında tuttuğunu ve buna bağlı olarak, yapılabilecek müdahalelere duyulan ihtiyacı azalttığını test etmek üzere bir deney yapmışlar. Bu deneyde, komplikasyon riski düşük ama aktif doğum başladığı halde rahim ağzı 1cm den daha az açılan, yani zor doğum yapacağı belli olan 99 kadın denek kullanılmış. Suyun içinde yapılan doğumun etkinliğini de, epidural anestezi uygulaması ya da sezaryen müdahalesinin sıklığı ile ölçmüşler.

 

Sonuç olarak, standart olarak doğuma başlayan ve suyun içinde doğum yapan gruplar karşılaştırıldığında, suyun içinde doğum gerçekleştiren grubun içinde, diğer gruba oranla daha az epidural anesteziye ihtiyaç duyulduğu gözlenmiş. (Epidural anestezi oranları: su grubu %47 ve normal grup %66). Ortalama doğum süresinin her iki grupta da hemen hemen aynı olduğu görülmüş. Buna rağmen, suyun içinde doğum yapan grupta bulunan kadınların, diğerlerine oranla, daha az müdahaleye ihtiyaç duydukları saptanmış.

 

 

Aynı zamanda, suyun içinde doğum yapan kadınların, diğer gruba oranla daha az acı duydukları ve özgürce hareket edebildiklerinden dolayı daha fazla memnuniyet içinde oldukları rapor edilmiş.

 

Sezaryen ihtimalini azaltıyor

Bu deney göstergelerine göre araştırmacıların vardığı sonuç, zor doğum riski olup, suyun içinde yapılan doğumun, doğum süresini uzatmadan, epidural, sezeryan ya da forseps gibi yapılabilecek diğer müdahalelere olan ihtiyacı azalttığı yönünde.

 

Müdahalesiz olarak yapılan doğumların, annenin psikolojik ve fizyolojik sağlığını olumlu olarak etkilediği ve daha fazla memnuniyete yol açtığı biliniyor. Bu nedenle, suda doğum, zor doğum riski olup, doğumlarına tıbbi müdahale istemeyen anne adayları için bir çözüm olabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 190

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 543

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 502

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 544

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 910

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön