Doğumu en doğal haliyle yaşamak isteyen anneler için “Natürel Doğum”

Op. Dr. Zeki Salar'ın "Doğal Doğum" hakkındaki açıklamaları...

Doğumu en doğal haliyle yaşamak isteyen anneler için “Natürel Doğum”

Bir kadının hayatında, bir bebeğe hayat vermek eşsiz bir deneyim… Bu anı yaşamak isteyen birçok anne adayı, doğum yöntemleri arasında tercihini sezaryen yerine normal doğumdan yana kullanıyor.

Çünkü anneler artık doğumu, mümkün olan en doğal haliyle yaşamak istiyor. Peki, “Normal Doğum” en doğal doğum şekli mi? Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar günümüzde “Natürel (Doğal) Doğum”un mümkün olduğunu söyleyerek bu doğum şekli hakkında bilgi verdi.

 

Doğum süreci doğal olarak gerçekleşiyor

“Natürel Doğum” yöntemi doğum sürecinin doğal olarak, kendiliğinden gelişmesine olanak sağlıyor. Hastane ortamında, doktor gözetiminde gerçekleştirildiği için anne ve bebeğin sağlığı riske atılmıyor. Hastaneye geldiğinde anne adayından sadece kan testleri için kan örneği alınıyor. Bebek belli aralıklarla takip ediliyor. Bu süreç içinde anneye suni sancı denilen doğumu hızlandırıcı bir ilaç tedavisi verilmiyor. Anne adayına doğum egzersizleri yaptırılıyor. Anne doğum anına kadar hastanede kendi odasında ailesiyle birlikte oluyor. Doğum masasına alındığında gerekmediği sürece epizyotomi adı verilen kesiler açılmıyor. Doğum; anne, bebek, hekim ve diğer sağlık ekibinin ortak çalışması sonucunda gerçekleşiyor. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez bebek annesinin göğsüne yatırılıyor. Baba adaylarının da doğum salonuna girmesi durumunda anne-baba ve bebek arasında kurulan duygusal bağ daha güçlü oluyor ve “aile” kavramının temelleri daha sağlam atılıyor.

 

Hamilelik döneminin doğru geçirilmesi önemli

Gerekmediği sürece cerrahi ya da medikal müdahale yapılmasa da her şeyin hastane ortamında, doktor gözetiminde yapılması büyük önem taşıyor. Hamilelik döneminde ise ilk başta ayda bir, daha sonra 15 günde bir, gebeliğin sonuna doğru haftada bir yapılması gereken gebelik kontrolleri ile anne adayının hem bedensel hem de psikolojik olarak hazırlanması gerekiyor. Hamilelere özel pilates ve yoga yapılması; yapılamadığı takdirde en azından günlük yürüyüşler ve yüzme gibi egzersizler; doğum tarihine yaklaşıldığında ise solunum egzersizleri ile anne adayının bedensel olarak hazırlanması büyük önem taşıyor. Böyle bir hazırlık yapılmaması durumunda, sabır gerektiren bir süreç olan doğum, anne adayı için korkulu ve stresli bir süreç haline gelebiliyor.

 

Natürel Doğum her zaman mümkün olmuyor

Natürel Doğumun tercih edilemediği anne ve bebeğe özel bazı durumlar ise bebeğin iri olması, doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması, bebeğin uygun pozisyonda olmaması, anne adayının ağrı eşiğinin düşük olması, doğum kanalının uygun olmaması, önceden yapılan sezaryen, doğumun ilerlememesi olarak sıralanıyor. Bu gibi durumlarda çoğunlukla doğum doğal akışına bırakılamıyor ve medikal müdahalelere ihtiyaç duyuluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 157

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 506

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 477

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 527

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 885

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön