Dönem makyajları: 1970’li yıllarda makyaj

Her dönem modanın değişmesi ile beraber makyaj uygulamaları da değişmiş. Dönem makyajları dosyamızda 20. Yüzyıl boyunca dönemin modasına göre şekillenen makyajlara bir göz atacağız.

Dönem makyajları: 1970’li yıllarda makyaj

İşte bronzluğun modaya dönüştüğü, pastel renklerin kendini gösterdiği, minimalistlerin “az çoktur” mottosunun benimsendiği, özgürlük ve barış şarkıları söyleyen çiçek çocukların bohem dönemi; 1970’li yıllar. İspanyol paça pantolonlar, İspanyol kol bluzlar, yüksek bel pantolonlar ve platform topuk ayakkabılara nasıl bir makyaj eşlik ediyormuş merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

YÜZ: Çok yoğun cilt ürünlerinin kullanılmadığı bir dönem 1970’li yıllar. Ciltte daha önceki dönemlerde kullanılan porselen görünümü yerini yavaş yavaş doğal bir görünüme bırakıyor. Bunun yanında beyaz ten takıntısı da yine bu dönemde atılıyor. Geniş arazilerde yapılan müzik festivallerinde güneşin altında çoça vakit geçirdikçe gençler bronzlaşmaya başlıyor ve beyaz tenden bronz tene doğru kayıyor ciltte moda akımı. Kalıp gibi pudralardan ziyade hafif kremler ciltte kullanılıyor mümkün olduğunca doğal olmaya özen gösteriliyor.

 

 

GÖZLER: Yüzdeki doğallık göz kapaklarında kullanılan pastel tonlarla bütünleşiyor. Eyeliner ise hala popülerliğini koruyor. Zaten bu dönemin en abartı kısmı hafif kuyruklu eyelinerlar. Yoksa daha da abartılı bir tarafı yok.

 

KAŞLAR: Bu dönemin en belirgin özelliği doğallık olduğundan kaşlarda da yine doğallık söz konusu. Kaşlar olabildiğine doğal yalnızca fazlalık kaşlar temizlenerek şekillendirilmiş, ama kalem veya farla doldurulmamış.

 

 

DUDAKLAR: Doğal dudak renginde rujlar, sadece parlatıcı kullanılmış dudaklar bu dönemin öne çıkan özelliklerinden.

 

ALLIK: Bronzerların ortaya çıktığı bu dönemde yine belli belirsiz şeftali tonlarında bir allık kullanılıyor yanaklarda. Çok çok hafif bir kontür de bu dönemde yine kullanılmaya başlanmış.

 

SAÇLAR: Kocaman kabarık “afro” saçlar, dümdüz upuzun saçlar ve tatlı renklerde ya da çiçeklerden yapılmış saç bantlarının moda olduğu bir dönem. Saçlarda da yine doğallık ön planda. Doğallığın yanı sıra yine rastaların ve afrika örgülerinin de en çok kullanıldığı dönem bu dönem.

 

TIRNAKLAR: Tırnaklarda badem şeklinde törpülenme moda. Oje renklerinde ise pastel pembeler, pastel kırmızılar veya renksiz tırnak cilaları çokça kullanılmış.

 

 

Feraye Aydın

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 182

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 533

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 496

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 899

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön