Her derde deva gül bitkisi

Gül suyu, gül reçeli, gül çayı... İşte gül bitkisinin faydaları ve bu faydalardan yararlanma yöntemleri...

Her derde deva gül bitkisi

Birçok bitki gibi güller de neredeyse her derde deva! Gülü değerli kılan kokusu ve renginin yanı sıra yararları da oldukça fazla. Çiçeği, suyu, reçeli gibi birçok farklı şekilde karşınıza çıkan güllerin faydalarını biliyor musunuz? İşte gül bitkisinin kullanım şekilleri ve faydaları...

Gül suyu
Gül denince akla gelen ilk şeylerden biri; gül suyu ve faydaları... Hem içerek hem de sürerek fayda sağlanabilen gül suyu bugün birçok kişi tarafından tüketiliyor. Suyunu içmek bağdemcik iltihaplarına iyi geldiği gibi ishalin ve bağırsak problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur.

İçmenin yanı sıra gül suyunu sürmek cilde de çok iyi gelir; cildi nemlendirir ve tazeleştirir. Birçok kişinin makyajını temizledikten sonra yüzüne sürdüğü gül suyu ayrıca gözlerdeki kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi problemlerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca gül suyu vazelin ile karıştırıldığında vücuttaki çatlakların giderilmesinde de etkili olur.

Gül reçeli
Gün reçeli genelde lezzetiyle bilinir ancak lezzetinin yanı sıra faydaları da vardır. Gül reçelinin en önemli yararı mide ve bağırsaklara iyi gelmesi... Ayrıca gül reçeli, karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Gül çayı
Gülün bitkilerinin kurutulmasıyla elde edilen gül çayı tıpkı diğer bitki çayları gibi vücuda fayda sağlar. Vücudu toksinlerden arındırmasının yanı sıra bir rahatlık hissi vererek stresin azalmasını sağlar. Ayrıca gül çayı tüketmek terlemeyi azaltır.

Gül yağı
Osmanlı döneminde ilaç olarak kullanılan gül yağı strese karşı en etkili rahatlatıcılar arasında... Özellikle masaj yaparak sürüldüğünde baş ağrısı gibi durumlara iyi gelir.

Gül banyosu
Gül bitkisinin en faydalı kısımlarından biri olan yaprakları ile hazırlanan bir gül banyosu vücudu dinlendirir, günün tüm yorgunluğunu giderir. Cilt yepyeni ve yumuşacık bir görünüme kavuşur. Ayrıca gül banyosu, yorgun ve şişmiş ayaklar için de rahatlık ve ferahlık etkisi yaratır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2580

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1275

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 417

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 716

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1862

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön