Asıl reklam, ünlülerin saçları!

Saçınızı hangi aralıklarla kestirmeniz gerektiğini, bu yılın saç trendlerini, kısaca saç denilince yapmamız gerekenleri ünlü saç bakım uzmanı Katya Ivanova’ya sorduk...

Asıl reklam, ünlülerin saçları!

Meğer Türk kadınları saç kremi, deodorant, nemlendirici gibi kişisel bakımürünleri kullanmada yabancı hemcinslerinin çok gerisindeymiş. Dove güzellik markasının yaptığı araştırma öyle diyor.Mesela Arjantin’de saç bakım ürünleri Türkiye’ye oranla 14 kat daha fazla kullanılıyor. Batı Avrupa ülkelerinde, nemlendiriciler bizdekinden 34 kat daha fazla rağbet görüyor. Fakat saç konusunda doğru bildiğimiz pek çok yanlış var. Sanıldığı gibi saç kreminin saçı yağlandırmadığını, reklamlarda söylenenlerin aksine hiçbir kozmetik ürününün saçı uzatamayacağını biliyor muydunuz?

İşte saç konusunda aklınıza gelecek soruları Londra’nın ve dünyanın ünlü saç bakım uzmanlarından Unilever laboratuvarlarının başındaki isim, Katya Ivanova’ya sorduk.

Beslenme
Önemli olan dengeli beslenme. Mutlaka günün bir öğününde balık, sebze ve meyve tüketilmeli.

Boyalı saçlar
Koyu renk boyaysa sorun yok. Ama saçın rengi açılmışsa, özellikle sarıya doğru bir ton değişiminde boyalı saçlara özel ürünler kullanın!

Maşalar, düzleştiriciler
Her gün maşa yapmak ya da düzleştirici kullanmak saça çok zarar verir. Bu tür ürünleri devamlı kullanmak zorundaysanız, saça koruyucu sürün. Makineyi en yüksek ısıda değil, orta derecede kullanın. ‘Yüksek ısı olmadığı sürece şekil almıyor’ diyenler orta ısıda uzun süre tutarsa, saç aynı şekli alır. Fön makinesinin ucunu saça değdirmeyin. Bu işlem, özellikle fırçayla birlikte yapıldığında saçı çok yıpratıyor.

Hangi saçlar moda?
Bu yılın olayı feminen lik. Kısa ya da uzun fark etmez. Dişiliği ön plana çıkaran modeller tercih edilmeli. Doğallığa dönüş var. Saçı tamamen boyatmak yerine, doğal rengini koruyup küçük gölgeler verebilirsiniz.

Kesim süresi
Boyalı saçları 6 haftada bir uçlardan aldırın. Doğal saçsa, gerek yok. Saç uçları kuruyup bakımsız göründüğünde kestirmek yeterli.

Saçları daha hızlı uzatmanın formülü var mı?
Saçın uzamasını sağlayan bir kozmetik ürün yok. Bu tıbbın alanına giriyor. Saç için özel üretilmiş ilaçlar var.

Kireçli su
Şehirlerde yaşayan kadınların en büyük derdi kireçli su. Kireç saça çok zarar veriyor. Buna önlem
olarak bol bol saç kremi kullanmalısınız.

En moda saç
Bu yılın olayı feminenlik. Kısa ya da uzun, dişiliği öne çıkaran modeller tercih edilmeli. Doğallığa
dönüş var. Saçı tamamen boyatmak yerine, doğal rengini koruyup küçük gölgeler verebilirsiniz.

Yağlar
Saçın nem dengesini korumak için doğal yağlara başvurulabilir. Yağları belli oranlarda karıştırın. Benim seçimim hindistancevizi, kokonat ve bademyağı. Saç uzunsa 10 damla, kısaysa 5-6 damla damlatıp karıştırarak bütün saç tellerine değecek şekilde sürün. Sonra saçınızı jelatinle sarın. 3 buçuk saat bekleyin. Üstelik kokonat yağının kokusu olmaz.

Ünlülerin saçları bilinçaltımızı etkiliyor
Reklamlar ya da dergilerde gördüğümüz modellerin saçları bizi o kadar etkilemiyor. Bilinçaltımıza etki eden şey, ünlüler. Olmak istediğimiz görüntü onlarda. Bir sabah uyanıp “saçımın rengini açtırayım” diyorsanız önceki gün izlediğiniz dizideki başrol oyuncusunun bu kararınızdaki etkisini sorgulayın derim. Ailem Bulgaristan’da yaşıyor. Pek çok Türk dizisini takip ediyorlar. Son ziyaretimde Yaprak Dökümü’ne denk geldim. Dizideki kadın oyuncuların saçları gerçekten harikaydı.


Pınar Erbaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 53

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 427

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 378

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 494

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 827

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön