Güneşe karşı cildinizi korumak için bunları yapın

Tatil öncesi alacağımız önlemler, ciltteki hasarı en aza indiriyor.

Güneşe karşı cildinizi korumak için bunları yapın

Yaz aylarının tadını çıkarttığımız bir döneme girdik. Güneş ışınları sadece bizlere deniz tatili imkanı sunmuyor. Beraberinde dikkat edilmesi gereken tıbbi durumları da artırıyor. Cildimizde yaşayabileceğimiz problemleri ve oluşabilecek hasarları en aza indirmek için yaptırabileceğimiz uygulamaları R'ene Clinic'ten Prof. Dr. Reha Yavuzer anlattı.

 

Yaz boyu maruz kalacağımız yoğun güneş ışınlarına dikkat etmemiz gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Reha Yavuzer “Derimiz güneş ışınları ile karşılaştığında kendini korumaya çalışıyor ve tenimizde bir koyulaşma meydana geliyor. Bu süreçte iki temel değişiklik karşımıza çıkabiliyor: Güneş lekeleri ve benler... Her iki durumda aslında birikimsel olarak ultraviyole ışınlarının derimizde bıraktığı hasarlanmadan tetikleniyor. Aslında bu keyif dolu yaz ayları aynı zamanda cildimizi korumamız açısından en dikkatli olmamız gereken zamandır” dedi.

 

Yaz tatili öncesi yapılabilecek tıbbi uygulamaların yaz boyu meydana gelecek deri hasarını azaltıcı rol oynadığını vurgulayan Prof. Dr. Yavuzer, tatile gitmeden önce güneşten yıpranacak olan yüz ve cilt için bu süreci yavaşlatacak uygulamalardan faydalanılmasını öneriyor. Prof. Dr. Yavuzer bu konu ile ilgili şunları söylüyor: “Güneş ışınları ile karşılaştıkça mimik kaslarımızı daha da çok kullanıp, kırışıklarda bir artışa neden olmamak için tatil öncesi botulinum toksin uygulaması birinci sıradaki tercihimiz. Deri metabolizmasını desteklemek ve içeriden nemlenmeyi sağlamak amacıyla çapraz bağları olmayan hyaluronik asit enjeksiyonları, özellikle derimizin daha ince olduğu göz çevresi ve boyun, dekolte bölgelerinde ikinci tercihimiz oluyor.”

 

Vitamin enjeksiyonları, PRP ve poly-l laktik asiti ise kollajen üretimini artırmak amacıyla önerebileceğini söyleyen Prof. Dr. Reha Yavuzer, nelerden kaçınmamız gerektiğini şöyle anlattı: “Güneş ışınlarına hassasiyeti artırabilecek uygulamalardan, örneğin kimyasal peelinglerden, lazer uygulamalarından yaz aylarında uzak durmak gerekir. Tabii konu ile ilgili hekiminiz sizin koşullarınıza uygun ve en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.”

 

 

BEBEĞİ GÜNEŞTEN KORUMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ? Çocukları güneşten korumak için ... YAZIN ESTETİK YAPTIRILIR MI? Yaz aylarında estetik ameliyat y...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 679

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1837

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2139

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 1973

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 6207

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön