Güneş kremini neye göre seçmeliyim?

Güneş yüzünü gösterdi, güneş kreminizi seçmeye hazır mısınız?

Güneş kremini neye göre seçmeliyim?

Her ne kadar Nisan ayında olup zaman zaman üşüsek de artık güneş etkilerini göstermeye başladı.  Yazın gelişiyle beraber yanımızdan ayırmayıp sımsıkı sarılacağımız güneş kremleri, güneşin zararlı etkilerinden korunarak güneşin tadını çıkarmamıza yardımcı olacaklar.

 

Peki ama güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmeli?

 

Öncelikle cilt tipimizi göz önünde bulundurmalıyız: Yağlı, karma ve kuru ciltlerin hepsinin kullanabileceği bir krem çıkarsalar da öpüp başımızın üstüne koysak. Eğer yağlı ve akneye meyilli bir cildiniz varsa o zaman tercih etmeniz gereken ürünler su bazlı içinde yağ barındırmayan ürünlerdir. Kuru ciltler içince daha yoğun kremsi ürünler oldukça kullanışlı olacaktır.

 

Gelelim diğer bir meseleye, kaç faktör? Yanlış bilinenin aksin SPF (koruma faktörü) ne kadar yüksekse, güneş kremi sizi o kadar fazla korumaz. Sadece daha uzun süre korur. Yani 18 SPF güneş kremi kullanıyorsanız güneş kreminizi daha sık yenilemeniz gerekirken, 50 SPF kullanmanız sizi daha uzun süre tazelemeden güneşten koruyabilir.  Ancak eğer ki suya girip çıkıyorsanız her şekilde tazelemeniz gerekir.

 

Peki güneş kremlerinin ne zaman kullanılmalı? Güneş kremleri yaygın kanının aksine hem yaz hem de kışın kullanılmalı. Kışın özellikle yüzümüzü korumamız gerekiyor güneşten. Bunun için eğer cilt ürünleri (BB krem, CC krem, fondöten…) kullanıyorsanız içeriğinde SPF bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Yazın ise bütün vücudu korumak amacıyla güneş kreminizi yanınızdan ayırmayın.

 

Güneş kremini güneşe çıkmadan 20 dakika önce kullanmalı ve gerektiği kadar sıklıkta yenilemelisiniz. Güneş kremleri  her ne kadar etkili ürünler olsa da sizi güneşten korumak için yeterli değildir güneşten korunmak için bunun yanında yardımcı kıyafetler kullanmayı unutmayın.

 

Feraye Aydın

 

KİMYASAL GÜNEŞ KREMİ Güneş kremleri ikiye ayrılıyor: ... GÜNEŞ KREMLERİNİN “YANLIŞ” BİLİNENLERİ... Yaz sezonu açıldı ve tatil hazır...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 236

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 592

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 547

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 558

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 932

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön