yüz tipimi nasıl belirlerim

"Yüz tipi vücut şeklimizle ilgili ne tür bilgiler verir?" Operatör Dr. Burak Türkyılmaz cevapladı.

Yüz tipinizi tanıyın

1. Kadınların yüz tipleri kaça ayrılır, nelerdir?

Yüz tipini biz ana olarak androjen tip ve östrojen tip olarak ikiye ayırmaktayız. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi bütün gelişimimizi etkilemekte olan cinsiyet hormonlarıyla adlandırıyoruz. Tabii yüz tipi deyince kemik yapısına göre yuvarlak, dikdörtgen, köşeli, kare, ters üçgen, kalp, baklava, üçgen, oval gibi de sınıflandırmak veya antropometrik incelemelere göre ayırmak da mümkün. Ancak bizim bu iki tip sınıflandırmada amacımız kişinin gelişiminde yüzün yaşla birlikte nasıl bir değişime ve deformasyona uğrayacağını ve ne gibi tedavilere gereksinim duyulacağı hakkında bilgi vermek. Öncelikle belirtmeliyim ki bu şekilde bir klinik çalışma mevcut değil, bu bizim gözlem ve tecrübelerimize dayalı bir ayrımdır. Kişinin bağ dokusu ve cildine, yanak, orta yüz ve elmacık dolgunluğuna, yüz kasları aktivasyonuna, kırışma tendensine ve boyun bölgesi gıdı durumuna göre belirlemekteyiz. Bunda başlıca etken genetik olmakla beraber ilerleyen yaşlarda hormonal değişikliklerin de etkili olduğunu düşünmekteyiz.


2. Hangi yüz tipine sahip olduğumuzu nasıl anlarız?

Androjen tipler, sıkı, kompakt bağ dokusuna ve kalın bir cilde sahip, yanak ve elmacık kemik bölgesi dolgun kişilerdir. Bu grubun önemli problemi aşağı doğru inmedir. Yaş ve yer çekiminin etkisiyle öncelikle ortayüz bölgesinde yer değişme ve çukurlaşma, nazolabial oluklarda çökme, çene yanlarında fazlalıkların görülmesi, gıdının ortaya çıkması gözlenir. Alın ve boyun dışında bu grupta kırışıklık az görülür, ancak genellikle boyundaki kırışıklıklar erken yaşta ortaya çıkmaya başlarlar.

 

Östrojen tiplerse; yumuşak, gevşek bağ dokusuna ve ince bir cilde sahip, cilt altı yağ ve bağ dokusu az gelişmiş, genellikle çok mimikli kişilerdir. Bu grubun en önemli özelliği erken yaşta başlayan yanak bölgesinde, kaz ayaklarında, ağız çevreinde, dudak üstünde, çene kenarlarında, alın ve boyun ve dekolte bölgesinde gözlenen kırışıklık problemleridir. Zaten gevşek olan bağ dokusunun yanında yaşla birlikte azalan cilt altı yağ dokusu da bunlara sebeptir. Ayrıca üst ve alt gözkapağı sarkmaları, alt göz torbalanması ve deformasyonlarına da sıklıkla rastlanır.3. Androjenik yüz tipi sahiplerinin, ilerleyen yaşlarda hangi farklı müdahaleler bekler? Androjenik yüz tipine sahip biri nasıl bakım yapmalıdır?
Bu grupta deformasyonlar 40’lı yaşlarda özellikle ortayüz bölgesinde çökme ile kendini göstereceği, ciltteki problemleri daha az olacağı için daha çok cerrahi işlemlere başvurulur. Özellikle de ortayüz liftingi ve bununla birlikte deformasyona göre şakak liftingi veya facelift öncelik göstermektedir. Boyun bölgesindeki kırışıklıklara yönelik non invaziv yöntemlerle tedaviler de önerilmektedir. 

4. Östrojenik yüz tipi sahiplerinin, ilerleyen yaşlarda hangi farklı müdahaleler bekler?Östrojenik yüz tipine sahip biri nasıl bakım yapmalıdır?

Öncelikle diğer gruba göre daha erken yaşlarda cildin kalitesini elastikiyetini güçlendirmeye yönelik işlemlere başlamaları gerekmektedir. Vitamin enjeksiyonları, PRP veya Fibrocell gibi cilt kalitesini güçlendiren ve kırışıklıklardan koruyan uygulamalar öncelikleri olmalıdır. İlerleyen yaşlarda deformitelere bağlı olarak öncelikle göz kapağı estetiği, ortayüz liftingi ve facelift gibi cerrahi işlemlerle yılların etkisi geri alınabilir.


5. Yüz tipi vücut şeklimizle ilgili ne tür bilgiler verir?

Aynı yüzde olduğu gibi androjen tip grupta vücut ve özellikle karın cildi kalın, yağlanma üst karın bölgesinde ve batın içi organ çevresinde olmakta, bacaklar ince ve popoda volüm azlığı görülmektedir. Bu grupta selülit ve doğum sonrası çatlaklara da nadiren rastlanır. Östrojen tip grupta ise cilt ve cilt altı bağ ve yağ dokusunun gevşekliği ve buna bağlı oluşan deformasyonlar belirgindir. Selülit ve doğum sonrası çatlaklar oldukça sık gözlenir. Yağlanma genellikle basenlerde, bacak içi ve dışında gözlenir. Ayrıca genelleme yaparsak, androjen tipler babaya, östrojen tipler ise anneye benzer.

 

İlave etmeliyim ki bu iki grubu tam olarak birbirinden ayırmak da tam mümkün olmayabiliyor zaman zaman başta da belirttiğim gibi bu bizim yaptığımız bir genelleme. Bu sınıflama, daha çok genç hastalara ileride nasıl bir sorunla karşılaşabileceklerini tahmin yürütmekte bizlere en çok yardımı dokunmakta.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 115

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 484

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 453

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 519

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 864

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön