Evlilikleri güçlü kılan 10 alışkanlık

Bir evliliği uzun soluklu ve güçlü kılacak şey romantizmin doruklarında olmak değil, kimi sağlıklı alışkanlıklar edinmektir. İşte bunlardan bazıları...

 • Birbirini değiştirmeye çalışmamak

  Muhtemelen çoraplarını ortada bırakmasın istiyorsunuz ya da sizin arkadaşlarınızla da kendininkiler gibi iyi anlaşmasını… Ama belki de ilk zamanlar sizi çeken özelliklerinden biri idi lavabodaki saçları fark etmeyişindeki rahatlık. İngiliz Terapist Darren Wilk, “Mutlu çiftlerde gördüğümüz şeylerden birisi partnerlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmamaları ve oldukları gibi kabul etmeleridir” diyor. “Birbirlerinin kişilikleri ile çatışacaklarına, olumlu ve çekici taraflarını görüp onları gündemde tutmaya çalışmalılar, sonuçta en başta yakınlaşma ve şu anda birlikte olma sebepleri işte onlar”

   

 • Talepleri yapılacak iyilikler olarak görmek

  Çamaşırları makineden çıkarıp asmak ya da çocuklarla daha sık ilgilenmek, ondan ne istiyor olursanız olun bunu yapması için biraz kandırılmaya ihtiyacı olabilir. “Bunu bir iyilik gibi sunun. ‘işte beni mutlu etmenin yolu’ diyebilirsiniz örneğin, çünkü herkes sevgilisini mutlu etmek ister” diyor Wilk. “İhtiyaçlarınızdan bahsederken ‘istemediklerinizden’ çok ‘isteklerinizi’ dile getirmeye dikkat edin. Çok daha pozitif ve işe yarar olacaktır”

   

 • Memnuniyetlerinizi dillendirin

  Eşinize vereceğiniz olumlu destek, motivasyonu için oldukça iyidir ama nedense çiftler bunu genellikle ihmal eder. “İlişki uzmanı Gottman’ın bir araştırmasına göre, çiftlerin gündelik hayatta negatif zamanlara karşı 20 pozitif anı vardır: paylaşılan bir bakış, kompliman ya da dokunuş” diyor Wilk. Ona günde en az 3 kez olumlu bir şey söyleyin ve bunu yaparken spesifik olun. Mesela ‘iyi bir baba’ olduğunu değil, ‘neden iyi bir baba olduğunu’ söyleyin.

   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 106

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 470

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 438

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 514

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 855

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön