Kedi sever ve köpek severler arasındaki 10 fark

Kedi sahiplenmeyi tercih edenler ile köpek sahiplenenler arasında genellikle tatlı sert bir çekişme olur. Peki aralarındaki farklar neler merak ediyor musunuz?

Kedi ve köpek sevenler arasındaki 10 fark

Kedi sahiplenmeyi tercih edenler ile köpek sahiplenenler arasında genellikle tatlı sert bir çekişme olur. Eskiden kimi varsayımlarla kendi seçimini haklı çıkarmaya çalışanlara müjde: Bilim sizi daha fazla uğraştırmak istemedi. Bu iki grup farklı insan ilişkileri ve hayat nitelikleri arıyor. 600 üniversite öğrencisinin katıldığı araştırmada, her grubun seçtikleri kürklü arkadaşa göre benzer özellikler paylaştığı ortaya konuldu.

 

Köpek severler dinliyor

 
Çok şaşırtıcı olmasa gerek, köpek severler doğaları gereği daha itaatkar. Huffington Post’ta yayınlanan makaleye göre, köpek severler ‘kurallara uygun davranmaya daha yatkın’ken, kedi severler ‘toplum kurallarına uymamaya, daha ziyade kuralları kendilerine uydurmaya’ meyilliler.

 

 

Kedi severler zeki

 
Durum burada tartışmalı bir hal alıyor. Çalışmaya göre, kedi severler uygulanan zeka testinde köpek severlerden daha yüksek puanlar aldı. Gruplardakilere bireysel olarak bakıldığında kati bir kural gibi görünmese de genelleme bu yönde.

 

 

Köpek severler canlılığı seviyor


aynı çalışma hakkında Live Science’da yayınlanan makaleye göre, köpek severler daha canlı insanlar. Yani daha arkadaş canlısı ve enerji dolular. Diğer taraftan, kedi severler aynı nitelikleri taşımıyor görünüyor.

 

 

Kedi severler açık fikirli


Zekaya dair sonuçlar gibi, bu da köpek severlerin tersi olduğu anlamına gelmiyor. Sadece, kedi severlerin biraz daha açık fikirli olduğu söylenebilir. Bu durum, genel olarak sanat anlayışı, sıradışı fikirler, macera, merak ve deneyimleri kapsıyor.

 

 

Köpek severler insan seviyor


Bu bir sır değil, kediler biraz daha soğuk olabilir. Aynı şekilde, sahipleri de öyle. Köpek severler ise insanlarla ilişki kurmayı seviyor. Bunun için Huffington Post tarafından önerilen potansiyel neden ise, köpek sahiplerinin yaşam tarzının daha aktif olması ve köpeklerini de diğer hayvanlarla sosyalleşmesi için daha sık dışarı çıkarması…

 

 

Kedi severler sevgi, köpek severler arkadaşlık arıyor


Kedi sahipleri hayvanlarından sevgi beklerken, köpek sahipleri arkadaşlık peşinde. Araştırmacı Denise Guastello, “İnsanlar hayvanlarını kendi kişiliklerine göre seçiyor olabilirler. Örneğin, kediler kendilerini koruyan, bağımsız hayvanlar olarak görülüyor” diyor.

 

 

Kedi severler duyarlı


Çoğu zaman, insanlar duyarlı olmayı bir kabahat olarak görür. Durum böyle olmak zorunda değil ve kedi severler, çalışmaya göre, çok daha duyarlı.

 

 

Köpek severler insanların daha büyük bir kısmını temsil ediyor


Live Science, araştırmaya katılanların yüzde 60’ının köpek, yüzde 11’inin kedi tercih ettiğinin altını çiziyor. Geri kalan ise ya ikisini de seviyor ya da hiç hayvan sevmiyor. Görünüşe göre, köpek severler çoğunlukta.

 

 

Kedi severler yanlızlığı tercih ediyor


Modern Dog dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, kedi severlerin üçte biri yalnız yaşamayı tercih ederken, köpek severler sevgilisi veya ailesi ile birlikte yaşıyor.

 

 

Köpek severler baskın karakterli


Modern Dog dergisinde yayınlanan aynı araştırmaya göre, köpek severler kedi severlere göre daha baskın karakterli ve hakimiyeti seviyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 31

 • Burçlara göre stil!
  Burçlara göre stil!

  Süresi : 01:29 İzlenme : 159

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 404

 • Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?
  Yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

  Süresi : 01:39 İzlenme : 288

 • Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?
  Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 3483

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön